Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Kui jälgisin oma lemmik Fox News uudistesaadet olin meeldivalt üllatunud, kui tuntud uudisteankur Bret Baier asus intervjueerima Eesti presidenti proua Kersti Kaljulaidi. Üldiselt sai proua president vastustega päris hästi hakkama, kirjutab Jüri Toomepuu Õhtulehes.


Tal pole kahjuks täielikku arusaamist NATO lepingu olulistest nüanssidest. Vastates Baieri küsimusele, kas ta arvab, et NATO riigid oleksid nõus Venemaaga sõtta astuma Narva kaitseks, väitis proua president, et ta on kindel, et NATO tuleb appi. Bret Baier tõi esile fakti, et senini on NATO lepingu 5 artiklit rakendatud ainult üks kord – kui USA nõudis abi, vaevalt vajalikku, pärast seda kui terroristid hävitasid New Yorgi Maailma Kaubanduskeskuse. Muide, kui Türgi president ähvardas aastal 2012 rakendada 5 lõiku Türgi ja Süüria vaheliste piiritülide lahendamiseks, tehti talle kiiresti selgeks, et sellel pole mõtet.


Enne USA relvajõudude üksuste Eestisse naasmist oli NATO lepingu 5 lõigu rakendamine Eesti kaitseks vaevalt usutav bluff. Kui rünnakus Eestile hukkuks aga USA või teiste lääneliitlaste sõdureid, siis on vasturünnak niivõrd tõenäoline, et Putin vaevalt julgeks otsese rünnakuga riskeerida. Vene vilets sõjavägi võib küll saavutada edu samataolise Ukraina sõjaväe vastu, aga Putin saab aru, et USA ja NATO vastu ootaks teda ja ta sõjaväge kindel häving.


See muidugi ei tähenda, et Putin ei toetaks Eesti sisest rünnakut Narva ja selle ümbruse Eestist lahku löömiseks. Meil vajab ainult meenutada aasta 2009 aprilli, kui Dmitri Linter kuulutas Venemaa telekanalis, et paari päeva pärast näeb maailm hoopis teistsugust Eestit teiste valitsejatega, ja mässuga kaasnevat massilist küberrünnakut.


Vastates Baieri küsimusele kinnitas Proua Kaljulaid ka, et Eestisse põlistatud venelased erinevad oluliselt Venemaa venelastest. Ta selgitas, et nad ei toeta Putinit vaid on hoopis lojaalsed Eesti Vabariigi kodanikud.


See muidugi ei vasta tõele. Osa venelasi on ehk muutunud lojaalseteks Eesti kodanikeks aga enamik kahtlemata toetab Putini „rahvuskaaslaste poliitikat“ mis nõuab, et kõik venelased oleksid lojaalsed Putini Venemaale oma asukohamaa asemel. Mitmed venelaste poolt valitud Eesti Vabariigi ametnikud on otseselt Eesti Vabariigile vaenulikud Putini toetajad. Yana Toom-Litvininova-Tšernogorova on hea näide.


On vaja ainult jälgida venekeelset Delfi kommentaariumit, et aru saada, mida suur osa venelastest oma asukohamaast ja selle põliselanikest arvavad. Suur hulk venelasi, kes söövad eesti leiba, kahjuks ikka veel hammustavad kätt, mis neid toidab.


Üldiselt võib öelda, et proua presidendi intervjuu kuulsa uudisteankru Bret Baieriga, keda jälgib keskeltläbi 9 miljonit televaatajat, oli igati kasulik reklaam Eestile ja võib loota, et see aitas tugevdada ameeriklaste ja USA võimukandjate toetust Eestile.

 

Jüri Toomepuu

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo