Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Tavakohaselt tähistati 14. juunil Tartu Pauluse kirikus väärikalt juuniküüditamise, sedakorda juba 78. aastapäeva.

Leinajumalateenistusel teenis piiskop Joel Luhamets. Altarivõrel oli Eesti riigi sini-mustvalge kõrval Petseri maakonna väike leelokandlega laualipp. Ikka põhimõttel, „Ei ole üksi ükski maa“, mida küll lauldakse, aga kõnealuse maakonna suunal ei järgita.


Seejärel siirduti kirikust vaikses rongkäigus Pepleri tänavale Rukkilille mälestusmärgi juurde. Teiste lippude kõrval lehvisid ka Petseri maakonna ja Ingerimaa lipud. Ka sealt küüditati süütuid inimesi. Peeti päevakohaseid kõnesid. Eeskõneleja oli nagu alati Tartu Memento juht Enn Tarto. Sõna võtsid linna, kiriku, kaitseliidu jt. asutuste ja organisatsioonide esindajad. Kaitseliitlase sõnul ei lase tema ega tema relvavennad kunagi mingit küüditamist toime panna. Siit vihje hääletule alistumisele, kus me ise oma kõrge võitlustahtega mitmekümnetuhandelise liikmeskonnaga kaitseliidu laiali saatsime.


Ööl vastu 14. juunit 1941 veeresid sadade Eesti kodude juurde igat masti sõidukid, enamasti veoautod okupantidest püssimeeste ja nende eestlastest punaste käsilastega. Pandi toime seninägematu inimsusevastane kuritegu. Rohkem kui 10 000 süütut kunagise EV kodanikku, põhiliselt riigiametnikud  ja poliitika ning majandustegelased ja nende perekonnaliikmed küüditati Siberi tühermaadele ja surmalaagritesse. Neist rohkem kui 6000 ohvrit ei pöördunud koju enam kunagi, nad hukkusid. Keegi ei teadnud, et taolised kuriteod korduvad ka tulevikus ja veelgi suuremas mahus. See oli see, millele elasid hõisates kaasa vanglatest 1938. aastal ennatlikult amnestiaga vabastatud kommunistid, endised riigikukutajad ja tulevased kommunismiehitajad.


Eesti on jagamatu. Kus iganes küüditamist toime ei pandud, on see tegu käsitletav kogu Eesti vastu. Milles süüdistati nt. Pärnu avaliku elu tegelast, kirjastajat Aleksander Jürimäed ja tema abikaasat Mariat? Meest süüdistati Eesti Vabadussõjast osavõtu ja naist iseseisvusmanifesti trükkimise pärast. Suuremat kuritegu kui Eesti riigi ja rahva teenimine, ei suutnud kommunistid kellegile süüks panna.


Küüditamist aga ei mõelnud välja töölised ega talupojad. Seda tegid hästi makstud ja kõrgelt haritud kutselised kurjategijad. Paraku on nii, et Eesti ajaloos on kuriteod ja nende ohvrid, aga süüdlasi pole. Pruuni katku levitajad rippusid võllas, punase katku omad aga sõitsid tõllas.
Keegi ei saanud meid keelata oma kurjategijatele kohtumõistmise korraldamist, aga me pole seda teinud! Kommunistid on enda kaitseks nutikalt välja mõtelnud kõigile eitavat suhtumist sisendava sõnaühendi „nõiajaht“. See toimib tõesti püha lehmana. Jutt on enamasti tagantselja kohtupidamisest, aga see on vajalik kuritegudele hinnangu andmiseks.


Õrna hingeeluga endised kommunistid pole suvatsenud Eesti rahva ees oma kuritegude pärast vabandust paluda. Nii ei saa neile ka nende massiroimasid andestada. Pole ülearune uut süüdistavat raamatut välja anda. Sinna on vaja koondada isikuliselt kogu kurjuse püramiid kohalikest pealekaebajatest läbi partei-, riigi- ja eriteenistuste koosseisude kuni Kremli isandani välja. Kõik on vaja avalikustada ja selle üle rääkida. Seda ikka selle nimel, et neid kuritegusid enam ei korduks. Kohale peab jõudma teadmine, et ükski kuritegu ja selle süüdlased ei jää paljastamata või karistamata – olgu selleks kohalik punane asotsiaal või mõne naaberriigi ülikooli audoktor.


Aldo Kals

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo