Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Aho Rebas on ulgueestlasena käinud viiel ESTO-l ja juhtinud nii Göteborgi kooli kui ka rootsieestlaste organisatsioone. Kuid ta on ka Rootsi ja Eesti ohvitser ning olnud mitme Eesti valitsusliikme nõunik. Siin on tema mõtted (ulgu)eestlusest ja meie tulevikust, mis ilmusid Postimehe ESTO lisas esto2019.postimees.ee

Olen käinud ESTO-del 1980 Stockholmis, 1984 Torontos, 1996 Stockholmis, 2004 Riias, 2009 Münsteris ja 2013 San Franciscos.

Esimene ESTO, millest osa võtsin, toimus Rootsis – minu koduriigis. See oli mitmest vaatevinklist mulle eriline. Eesti oli seni Rootsi meedias ja teadvuses olnud olematu.  Rootsi oli varakult tunnustanud Balti riikide ühendamist Nõukogud Liiduga ja kuna venelaste juhitud impeerium oli siis ohtlik ka Rootsile, otsustasid Rootsi poliitikud ja üldsus Eesti, Läti ja Leedu saatuseid täielikult eirata.


1980 aga tuli suur muudatus just paljus tänu ESTO-le. Sel suvel juhtus olema suur uudistepõud, siis kirjutati palju Eestist ja ESTO kohta. Suured Eesti lipud lehvisid mitmel pool linnas, ka kuningalossi ees ja see oli meile, eestlastele täitsa sensatsiooniline. Sõitsime koos abikaasaga autos Göteborgist Stockholmi ja juba linnapiiril nägime suure silla peal mitmeid trikoloore. See oli haruldane!​


Võtsime osa kõikvõimalikest ESTO sündmustest nagu ESTO ball ja valguspidu, kus õhtut juhtisid Käbi Laretei ja Andres Küng. Nad tervitasid publikut väga mitmes keeles ja lõpuks teadustuse ka vene keeles, et arvestada kindlasti saalis viibinud Nõukogude Liidu agentidega. Reaktsioon sellisele pöördumisele tõi saalis kaasa naerulagina. Kõigele muule lisaks laulsin tollal ka Göteborgi meeskooriga kooride ühiskontserdil.​

 

Rahvuskongressi olemus


Rahvuskongresse korraldab ESTO-del Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu (ÜEKN). Enamasti peetakse ettekandeid ja arutlusi eestlastele aktuaalsetel teemadel. Tavaliselt avaldatakse kongressi lõppedes üldsusele ja meediale ka vastuvõetud resolutsioonid ja pressiteated, kuid nende mõju pole olnud eriti märkimisväärne.


Ise esinesin ettekandega 1996. aasta rahvuskongressil ja olin vastutav korraldaja aastail 2009 ja 2013 toimunud rahvuskongressidel. Nimelt töötasin neil aastail ÜEKNi esindajana Eesti Rahvuskaaslaste programmi nõukogus.​

 

Globaalsete eestlaste programm


ÜEKN pidas oma täiskogu möödunud aasta kevadel Tallinnas ning üks peakõnelejaid oli tookordne justiitsminister (praegu välisminister) Urmas Reinsalu. Minister väitis, et seni olevat liiga vähe tehtud Eestis ja väljaspool Eestit elavate eestlaste ühendamiseks.


Konkreetse tulemusena otsustas Eesti Vabariigi valitsus eraldada 100 000 eurot välismaal elavate eestlastega sidemete parandamiseks ning nende keele ja kultuuri säilitamiseks. Kuna ÜEKN-il puudus tollal vajalik juriidiliselt registreeritud esindus Eestis, loodi septembris 2018 kiiresti uus mittetulundusühing, mille nimeks sai Globaalsed Eestlased. Ühingu liikmeteks said suuremate kogukondade keskorganisatsioonid ehk Eestlaste Kesknõukogu Kanadas (EKN), Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ), Rootsi Eestlaste Liit (REL) ja Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu (ÜEKN). Need organisatsioonid valisid esindajad MTÜ juhatusse. Eestis esindab MTÜ-d jurist Tauri Hütt.​


Uue valitsuse koalitsioonilepingus on selgelt ära toodud vajadus luua tihedamad suhted välismaal elavate rahvuskaaslastega. Selle tegevuse koordineerimiseks taastati valitsuses juba kümme aastat puudunud rahvastikuministri ametikoht, mida hoiab Riina Solman.


MTÜ Globaalsed Eestlased juhtkond sai esimest korda kokku sel kevadel Tallinnas. Need kolm päeva – 20.-22. mai – olid töörohked. Arutasime palju omavahel, kuid kohtusime ka kultuuri-, välis-, sise-, rahandus ning haridus- ja teadusministeeriumi esindajatega. Kohtusime ka rahvuskaaslaste programmi nõukoguga. Kõik need kohtumised olid erakordselt positiivsed koostöö arendamise võimaluste osas.


Eriti meeldiv oli  kohtumine uue rahvastikuministri Riina Solmaniga, kellega leidsime kohe ühise keele ja ühised huvid. Pärast kohtumist ütles minister pressiteate vahendusel:​​ «Ülemaailmne eestlaskond on meie suur rikkus ja potentsiaal. Pean äärmiselt oluliseks valitsusliidu alusleppes seatud eesmärki algatada Globaalse Eesti programm ülemaailmse Eesti kogukonna aktiveerimiseks ja kaasamiseks.»


Solman lubab juba enne suve viia valitsuse istungile ettepaneku ülemaailmse eestluse koostöökomisjoni moodustamiseks.

 

Aho Rebas

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo