Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 7341

Eesti Vabariigi juubeliprogrammi raames tähistati Lätis ja Eestis Võnnu lahingu 100. aastapäeva. Juubelipidustustel osalesid Eesti ja Läti presidendid, valitsuse ja parlamendi liikmed, diplomaatilise korpuse esindajad, mõlema riigi kaitseväe juhid, paljud isamaalised seltsid ning ühendused.

Toimusid mitmed mälestustseremooniad, kus meenutati ja mälestati langenud kangelasi. Korraldusliku poole pealt olid abiks Eesti 100 ja Läti 100 juubelitoimkonnad, Eesti Lipu Selts, Eesti Sõjamuuseum jpt. Kohale oli toodud eestlaste soomusrong ja näha sai tolleaegset sõjatehnikat. Peeti maha ajalooline näidislahing, avati Võidupüha teemaline fotonäitus, kus iga külastaja sai tutvuda nii meie ajalooga kui ka kaasa võtta trükiseid, mis tutvustasid meie ühist võitlust vabaduse eest.  

 

IMG 8342


Võnnu lahing toimus 19. - 23. juuni 1919 Cēsise (eesti keeles Võnnu) lähistel Põhja-Lätis Eesti vägede ning baltisaksa Landeswehri ja Saksa Rauddiviisi vahel. Võnnu lahing määras suuresti Vabadussõja saatuse ning 23. juunit tähistatakse Eestis võidupühana.


Pärast esimesi Eesti vägede ja nende koosseisus oleva Põhja-Läti brigaadi ning baltisaksa Landeswehri ja seda toetavate saksa vabatahtlike vahelisi kokkupõrkeid (6.-10. juunil) kehtestati liitlasriikide nõudel vaherahu. Vaherahu ajal koondasid mõlemad pooled oma jõude.

 

19. juunil murdsid sakslased vaherahu ja alustasid pealetungi Eesti 3. diviisi vastu. Tõsisem lahingutegevus algas 20. juunil, mis jätkus sakslaste rünnakuga kogu rinde ulatuses 21. juuni varahommikul.

 

Eesti vägede üldine vastupealetung algas 22. juunil ning saksa väed olid sunnitud lahingute käigus taganema. 23. juuni hommikul vallutasid eesti väed Cēsise. Seega olid Eesti väed koos oma liitlastega saavutanud Võnnu-Cēsise all võidu.

 

IMG 7419

Fotod: Peeter Hütt


 NB! Juubeli puhul andis Eesti Post välja margi.

 

EST


Jüri Trei

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo