Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Sinu nimi iseloomustab Sind kõige paremini – mees kui kalju, igal ajal igas paigas: koolis ja ülikoolis (TPI elektriinsener 1959), tööl ja ka veel kõrges eas langevarjuhüppeid harrastades, põranda all, vanglas ja vabas riigis...

Oma põhimõtetest ei loobunud Sa eales. Ja oskasid seejuures säilitada huumorimeele igas olukorras koolipõlvest peale. Paar seika, millest ise oled rääkinud. Kui koolis – aasta oli siis igal juhul enne 1951 – õpetaja palus laulda riigihümni, aga ei täpsustanud, millise riigi hümni, laulsid Sina Eesti Vabariigi hümni!

 

Või teine juhus, mis ENSV kohtuniku nii piinlikku olukorda pani, et ta ei suutnud isegi süüdistuskokkuvõtet ette lugeda: „Kui ei oleks meiesuguseid, siis kehtiks tänapäevani pärisorjus ja paljusid siinolijaid, ka teid, müüdaks ja ostetaks nagu koeri või hobuseid.“ Ilmselt see realistlik huumor aitas Sul üle elada vangistuse aastad Patareis, Lefortovos, Moskva psühhiaatriakliinikus ja Permi range režiimiga koloonias (1974–1980).


Ja Sul oli õigus – kui ei oleks olnud sinusuguseid optimiste, kes juba või veel 1970-ndate alguses uskusid, et Eesti iseseisvuse taastamine on võimalik, ei oleks seda ka juhtunud.

 

Lühikese perioodi jooksul (1970–1974) suutsid Sa koos kaaslastega kirjutada ja levitada Eesti Rahvusrinde (ERR) programmi, mis seadis eesmärgiks taastada demokraatlik riigikord ning viia läbi referendum Eesti riikliku staatuse määramiseks, samuti Eesti Demokraatliku Liikumise (EDL) programmi Eesti riikliku iseseisvuse taastamiseks.

 

Sa osalesid Eesti põrandaaluste liikumiste EDL ja ERR poolt 1972. aastal ÜRO Peaassambleele lähetatud memorandumite koostamisel, jõudsid välja anda 6 numbrit põrandaalust ajakirja „Eesti Rahvuslik Hääl“.


Sinu vabadusvõitlus jätkus ka peale vangistust. Osalesid Molotov-Ribbentropi Pakti Avalikustamise Eesti Grupis (MRP-AEG, 1987), osalesid esimesel (23. august 1987) ja järgmistel Hirvepargi miitingutel, olid üks Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei asutajatest (1988).

 

Tegevust taasiseseisvunud Eesti Vabariigis jätkasid Sa radikaalsemates rahvuslikes erakondades – Eesti Vabadusparteis/Põllumeeste Kogudes ja Eesti Iseseisvusparteis. Aastal 2006 andis president Sulle kui Eesti Vabariigi taastajale ja edendajale Riigivapi IV klassi ordeni.


Sa olid alati kohal, kui kusagil oli toimumas midagi tõeliselt rahvuslikku.


Puhka rahus, hea sõber ja võitluskaaslane, Eesti Vabariigi taastaja ja hoidja!


Ants Erm

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo