Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 2019

Sillamäe gümnaasiumis Ida-Virumaal.   Autori foto

Teisipäeval, 22. oktoobril  toimus Sillamäe Gümnaasiumis eesti keele õpetajate arutamine: kuidas minna eesti keelele üle gümnaasiumis, milles vaid üksikud eestikeelsed lapsed.

 

Sillamäel on 2% eestikeelseid inimesi, aga gümnaasium plaanib üle minna eestikeelsele õpetusele ja õppele.


Selle alguseks korraldas Sillamäe Gümnaasiumi direktor Arno Kaseniit Ida-Viru eestikeele õpetajate ja koolidirektorite nõupidamise: “Keelepööre Ida-Virumaal – võimalik, vajalik, kasulik!”


Eesti keeles on väljend “kannapööre”, mis tähendab, et ühel hetkel ei lähe enam vanal viisil edasi, tuleb leida uus tee.


Kannapööre Ida-Virumaal tähendab, et aitab jätkuvast venestamisest, aeg on eesti keelt õppida ja õpetada, et ühiskonnas oleks võimalik kõikides kohtades eesti keeles suhelda.


Kõigepealt oli hea üllatus väikestele lastele – olemas on nüüd eestikeelne mängumaa ALPA, veebileht alpa.ee, mis on eestikeelsete lastemängude koht – ühtviisi väärtuslik Sillamäe lastele ja Ameerikas elavatele eesti lastele. ALPA keskkonna on teinud Kelly Lilles.


Teise olulise sõnumi edastas Mare Kitsing, kes kaitses doktoritöö eesti keele õppest ja õpetusest, https://independent.academia.edu/MareKitsnik. Selgub, et ei tohi öelda “viga” või ”vale” vaid “ebatäpne” – inimesel on keele õppimisel erinevad faasid ning vigadega kõnelemine on üks etapp, mis tulebki läbida. Kui õppijat häirida, tekitab see barjääri, mida on hoopis raskem ületada. Olulised teadmised!


Kolmas vahva naine on Tatjana Stepanova, kes tegi Narva Riigikooli 20 aastat tagasi eesti keelekümblusklassid, kõik lõpetajad kirjutavad kirjandid eesti keeles kui emakeeles!


Sellistele arengutele on vaja suurt pilti – kõik eesti keele õppijad tahavad, et eesti keel oleks üleilmne.


Sillamäe õpilased küsisid: kas oleks võimalik Ameerikas käies noorte eestlastega seasl kokku saada?


Mõtleme, kuidas teha Eesti üleilmseks – et üleilmselt oleksid esil Eesti teadus, kultuur, ühiskonnapilt. Eesti üleilmseks tegemisel vajame keskkonda - VÄRAVAT, mis on internetis meil ühe kliki kaugusel. Eesti värav, kuhu tullakse ja kust minnakse, kus viibitakse ja kuhu tuuakse sõpru külla.


Selleks, et eesti lapsed ja täiskasvanud üle maailma saaksid sellise ühise keskkonna, on see keskkond vaja meil luua.  Plaanis on teha keskkond, kus on üheskoos nii teadus kui mälu ja kaasaja kultuur.


Estica oleks see osa ühisest teadusloost, mis koondab eesti autorid üle ilma, Eesti kohta kirjutatud teaduse ja teadlased.


Üleilmne Eesti Seltsimaja aga oleks see osa, kus on edaspidi võimalik käia tantsutunnis, laulutunnis, õppida keelt ja palju muid harrastusi.


Üleilma Kool on juba olemas, samuti on olemas hulk lehti ja portaale, mis tulekski koondada  ühe värava kaudu leitavaks!


Sellist väravat vajatakse nii Sillamäel, Tallinnas kui New -Yorgis.


Sillamäe Gümnaasium toimib venekeelses linnas nagu Eesti Maja New Yorgis või Los Angeleses – sinna koondub eesti vaim ja keel.


Kuidas eesti vaimu elevil hoida ka järgmistel põlvedel?


Nii nagu Sillamäe venekeelne kool otsustas teha KEELEPÖÖRDE, võiksime teha samasuguse keelepöörde kogu maailmas eesti keelt ja kultuuri õpetades.


Pöörde mõte oli ju lihtne: kooli pandi välja loosung: Keelepööre Ida-Virumaal: võimalik, vajalik, kasulik!


Nüüd paneme üles loosungi maailma Eesti Majades:


Keelepööre maailmas: eesti keele oskus on võimalik, vajalik, kasulik!


Teeme nii.

 

Maarja Pärl-Lõhmus

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo