Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Minu sõbra Aksel Pilliroo mälestused laatsaretlaeva “Moero” hukkumisest. Aksel Pilliroog koos oma abikaasa ja perega olid meie pere kauaaegsed sõbrad. Aksel lahkus siit ilmast aastal 2004. Ta abikaasa 10 aastat hiljem. Järgnevaid mälestusi on Aksel mulle rääkinud palju kordi ja selletõttu leian need oma kohustuseks kirja panna kõikide nende inimeste mälestuseks, kes praegugi seal merepõhjas puhkavad.

Aksel toodi laevale „Moero“ 21. septembril koos teiste haavatutega ja paigutati laeva põhja. Järgmisel päeval sai laev torpeedotabamuse, vajus põhja ja vesi tuli laeva sisse.


Kes oskab ütelda, kui kaua aega järgnevad sündmused võtsid? Kas mõned minutid või murdosa sekundist? Seda ei saaks ka Aksel ise ütelda, kui see oleks tal võimalik.


Teised haavatud palusid temalt abi, kuid see polnud temalgi võimalik, sest ta oli haavatud peast ja mõlemast jalast. Ta mõtles, et pole siis midagi – tõmbab vee kopsu ja siis on kõik lahendatud.


Kuid enne, kui ta sai seda teha, hakkas järsku valgemaks minema ja mingi voolus tõmbas ta veepinnale. Laev oli uppunud ja meri oli päästepaate täis. Paatides polnud ruumi, kuid ta oli väljaspool ja hoidis ühest paadist kinni. Varsti tulid teised laevad konvoist, kes olid laiali läinud  ja hakkasid paatidest merehädalisi üles korjama, kaasaarvatud paadist, millest Aksel kinni hoidis.


Kuid mida vähem inimesi paati jäi, seda kõrgemale see tõusis. Ja Aksel oli ikka paadi ääre taga. Lõpuks päästelaeval üks saksa sõdur nägi teda, hüppas ise merre, sidus nööri talle ümber ja ta tõmmati üles laevale. Kui ta laevale sai, siis lõpuks ta kaotas kõigest sellest pingutusest meelemärkuse.


Päästelaeva nimi oli “Lappland”. Huvitava asjaoluna sai ta hiljem teada, et sellel laeval viibis ka tema tulevane abikaasa, kellega ta hiljem Chicagos kohtus ja abiellus.

 

Mälestused kirja pannud Imre Pagi
155 Milwaukee Ave.,
Buffalo Grove, Illinois 60089

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo