Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Listeeria ja hüsteeria on Eestis viimaste nädalate enimkasutatavad sõnad – neist listeeria oli enamusele tundmatu, kuni sellenimeline bakteritüvi avastati eestimaisest M.V.Wooli kalatehasest.

Hüsteeriale läheneb paraku see eskaleeruv möll kalatehase ümber, mis on tormituulena paljaks kiskunud saastet ja soppa sealt, kus meil pealispinnal oli kõik nunnu ja läikiv ja Euroopa standarditele vastav.


Kogu saagat läheks pikaks ümber jutustada, kõik keerleb selle ümber, et  Veterinaar- Ja Toiduamet (VTA) avastas kalatehasest positiivsed listeeriaproovid (mis muuseas jäid alla EL normide! Listeeriast loe allpool).


VTA järgnev tegutsemine on aga kõike muud kui heatahtlik koostöö kodumaise firmaga ohu likvideerimiseks. Nimelt nõudis VTA tehase kinnipanekut (kõige kiiremal ajal, enne pühi, töö kaotas 150 inimest), valmisvarude hävitamist (tegemist on kuumutatud või marinaadis keedetud toodetega steriilsetes purkides, listeeriabakter teatavasti hävib kuumutamisel!).


Kui tegemist pole hüsteeriaga, mille taga on ametnike ebakompetentsus, siis  kas on võimalik, et tegemist on ametnike võimu näitamisega? Rõhutame, et VTA pole üldse tõestanud, et on olemas ilmselge oht inimeste tervisele. Kas saastumine võis  ka toimuda proovide võtmise käigus?


Miks siis ikka ametnikud   hävitavad suurimat kodumaist kalatööstust?  Mis neid motiveerib, võim või raha?


Eesti turg on väike, kas on võimalik, et aktsiooni tagant paistavad konkurendi kõrvad? Tuletame meelde, et Eesti ametkond tsementeeris ennast kohtadele eelmise, ligi 20 aastat kestnud valitsuse ajal ning uue valitsuse tulekuga on paljudel toiduahelatel toide tagant kadunud. Hirm olla kõrvaldatud “pumba juurest” on piisav motivaator tegutsemiseks.


Kalaskandaali valguses on ilmsiks tulnud, et Eesti ettevõtjad on juba ammu kannatanud ametnike põhjendamatu terrori all. Sellest kirjutab Kärt Anvelt põhjalikult Eesti Päevalehe 2. detsembri artiklis “Ebaõiglased trahvid, karistused ja kius. Talunikud räägivad PRIA ja VTA kohta suu puhtaks”.


Artiklis ilmsikstulnud faktid põllumeeste karistamisest ja mõnitamistest on masendavad, oma üleelamistest on talumehed nõus rääkima ainult anonüümselt.


Talunikud viitasid sellele, mis on kirjutatud PRIA kodulehel (ning millest peaksid  lähtuma kõik ametid): sa pead tootjaid kontrollima, abistama ja suunama. „Aga praegu ainult kästakse. PRIA ametnikule on öeldud, et ilma karistamata sa tagasi ei tule. Kui puuduseid on, tuleb neile viidata ja anda aega vigasid likvideerida. Miks ametid niimoodi ei käitu?” küsisid talunikud EPL artiklis.


4. detsembril palus oma avalduses ettevõtjatelt avalikult vabandust rahandusminister Martin Helme, öeldes muuhulgas:
“Mulle tuli üllatuseks, kui laialt on Eesti tippametnike hulgas levinud vaenulik suhtumine ettevõtjatesse, kes ju tegelikult maksavad ametnikule palka. Mul on olnud raske veenda ametnikke, et nad ei näeks ettevõtjas vaenlast, vaid sooviksid teha koostööd. Olen mitmel koosolekul olnud tunnistajaks, kuidas ametnikud on välja naernud ettepanekud asuda ettevõtjatega läbirääkimistesse ja otsida probleemi lahendamiseks kompromisse. Leian, et ka järelevalveametnik peab püüdma lahendada vaidlusi läbirääkimiste teel, mitte tahtma ettevõtjat kiusata ja karistada”.


Facebookis on aga M.V. Woolile loodud mitu toetusgruppi mitme tuhande liikmega ning inimesed ostavad poodidest Wooli kalatööstuse maitsvaid tooteid kokku.


Kuniks veel saab.


Kärt Ulman
Toimetaja

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo