Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Westil

Seda kratti nähti Lääne-Torontos Dundase tänaval novembriõhtu videvikus. Ta oli seda nägu, et hakkab kõrvalolevast linnusöögimajade ja -seemete kauplusest oma peremehe või -naisele vilja vedama. Foto: Riina Kindlam

Ennevanasti  olid kratid sellised, nagu juuresolevatel ülesvõtetel. Ühe levinuima krati loomise õpetuse järgi tuleb kratt teha kolmest vanast raaguviheldud saunavihast ning need luuavarre ümber siduda. Torontos ringi liduv kratt (esimesel fotol) meenutab väga sellist moodustist. Aga ta võib ka olla tööriistajuppidest või muust kila-kolast kokkuklopsitud ja siis „elluäratatud" olend. Fotol oleva filmitähe Joosepi pea on vanast jalgrattasadulast. Filmis „November“ oli veel kolmjalg veerev kratt-helikopter ja lumememmest kratt.

 

kratt

Rehepapp Sandrile kuuluv vana kratt Joosep Eesti 2017. a. õudussugemetega fantaasiafilmist „November“, mis põhineb Andrus Kivirähki romaanil „Rehepapp ehk November“. Linateos esitati Eesti tolle aasta parima võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks. See on otsast lõpuni must-valge nagu novembergi.    Foto: kaader filmist


Mõnda on nimetatud ka tulihännaks või pisuhännaks, sest tihtilugu on neil tule- või sädemejutt taga. Nii on see olnud tõenäoliselt aastasadu, et minnakse kõige pimedamal ja pilvisel täiskuu neljapäeval ristteele, kus peetakse sarvikuga läbirääkimisi ning kui kaubaks läheb, antakse kolm tilka verd (või pigistatakse peost sõstra-mahla) – oled nõnda oma hinge maha müünud (või petnud vanapaganat) ja sinu eest käib üks suhteliselt julm olend teiste tagant vara näppamas ning toob sulle koju kätte. Häid pühi!


Ega see ei ole niisama, vaid ohtlik mäng, mis võib lõppeda kurvasti kõikidele asjaosalistele. Kratt tuleb ohjes ja tegevuses hoida. Kui talle tööd ei anta, muutub ta tüütuks ja võib enda peremehe nina kukla taha keerata. Iseenda kratile saab otsa peale teha ainult teda n-ö hulluks ajades, sellega et annad talle võimatu ülesande (nt leivast redeli või liivast köie tegemine).


Algsetele mütokrattidele ilmusid lisaks 1920ndatel nalja- ja pilkeleht „Kratt“ ning 1943. a. Eduard Tubina samanimeline ballett. See oli esimene Eesti ballett ning seda mängiti Estonia teatris, kui algas Nõukogude õhurünnak 9. märtsil 1944 ja teater sai täistabamuse. „Jõudmata riideid vahetada, tormasid kostümeeritud tantsijad lavalt tänavale, hirmutades niigi ehmunud linnakodanikke.“ Estonias lavastas „Krati“ Mai Murdmaa 1999. ja Marina Kesler 2015. aastal. 1980ndatel Torontos Ülo Sootsi poolt välja antud Krati-nimeline kord kvartalis ilmunud ajakiri kajastas Kotkajärvel toimunut ja skautlike noorte tegevusi. „Rehepapp“ kõigi oma krattide, libahuntide ja katkuga jõudis kutselise teatri lavale Eesti Draamateatris a. 2001 ja Tauno Aintsi samanimeline ooper esietendus Tartu Vanemuises a. 2013. Kuid „Rehepapp“ on eelkõige Eesti kultusteos, selle sajandi alustanud (ilmus a. 2000) ja seni kõige enam müüdud ja raamatukogudest laenutatud kodumaine romaan.


Ent miks nõnda jõulude eel lehvitada kolisevaid kolli-laadseid? Võiks pakkuda, et „Kaasaegses varaahnes maailmas on kratt justkui hääl inimese peas, leidmaks mõjuvaid põhjusi, miks raha kunagi küllalt pole. Kuid raha ei tee kedagi õnnelikuks ja rahaahnuse palk on hukatus – väsides inimlikust aplusest, hävitab kratt oma looja ja hukkub ka ise," seisab balleti kirjelduses rahvusooper Estonia võrgulehel. Teisisõnu kostis filmi võtteplatsil habemik: "Mündi sees on katk".


Uusima balletilavastuse kirjeldus jätkub „Kontrastina apla peremehe ja krati loole, tõuseb esile peretütre ja sulase armastuslugu, millele peremees noormehe vaesuse tõttu kiivalt vastu seisab. Lavastus tõstatab küsimuse – mis on tänapäeva materiaalses ja kiirustavas maailmas oluline?"... Koosoldud hetked, jagatud lood, küsitud küsimused, lennutatud mõtted, julged eneseületused, vabastavad lahtilaskmised, soojad kokkuliitmised. Kingitud aeg ja elamused. Võimalik, et isegi piire ületanud kratte on võimalik kavalalt väljamängiva headusega ravida, nagu seda on kingi-(nodi)vabad jõulud! See ei ole võimatu ülesanne, kuid kui kratt seda taluda ei suuda, süttib ta lihtsalt põlema ja vast nii ongi parem. (Aga kasutagem siis ristteel ikka sõstramahla või leidke kellegi teise kratt, nagu tegi rehepapp Sander.)


Head kingi(träni)vabaduse ootust!


Riina Kindlam

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo