Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

elena

Kes sündis? Elena Grace Hermann. Millal ja kus sündis? 4. oktoobril 2019 Manhattanil New Yorgis. Kellele sündis? Aili ja Jamison Hermann.

Vanavanemad: Kaja (n. Parming) Weeks ja John Weeks (Vanaema ja Grandad) Silver Spring Marylandis; Katrina Bercaw (Grandma) Mystic Connecticutis ning Jo-Anne ja Guy Hermann (Grandma ja Grandpa) Harvard Massachusettsis.
Vanavanavanemad: Gretchen S. Bercaw (Great Grandma) Goleta, Californias.


Kuidas laps endale nime sai? Musikaalne kõla ja just vokaalid, mida saab vabalt laulda, oli Elena eesnime inspiratsiooniks, jutustab lapse ema Aili, kes on koos lapse isaga tugevate musikaalsete juurtega. Elena tähendab "särav valgus". Perekondlikus suurpildis oli Elena vana-vana-vanaema Vahtra talust Häädemeestes nimega Leena. Grace oli Aili isapoolse vanaema nimi ja ka Jamisoni vanavanema nimi.


Elena on uudishimulik, armas ja muusikat armastav laps. Ta on eriti särasilmne, kui talle lauldakse, kusjuures ta häälitseb ja liigub rõõmsalt kaasa! Lisaks naudib ta neljakuuselt jalutuskäikudel kandmiskotist väljavaatamist, naeratades vastu perele ja teistele, kes teretavad.


Kui olete hiljuti abiellunud või saanud lapse ja soovite seda rõõmu laiali pillutud kaasmaalastega jagada, andke teada oma soovist nende rubriikide koostajale Riinale lehetoimetuse kaudu e-aadressil This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Tore uudis – Eesti Statistika võrgulehel on nüüd kättesaadav 01.01.2020 seisuga nimede statistika (www.stat.ee/public/apps/nimed/), ka esinemissagedus vanuserühmade järgi ja muud huvitavat. Sealt saab teada, et hetkel on Eestis tüdrukuid ja naisi nimega Elena 2896. Võrdluseks on nimega Helena 1624 ja nimega Leena 254 naisterahvast Eestis.


Vanakreeka nime algvorm on Helene, murdevariandina ka Helena. Helene nime kandjaid on Eestis hetkel 255, enamik neist üle 85 aastased. (Helene kreekakeelne hääldus kõlab huvitaval kombel hoopis nagu "Lenni" või "Leeni". Neid viimaseid on Eestis praegu 83, toredal kombel kõige enam eakad või tibukesed.) Trooja Helena nimekaimusid on Eestis vähem (1624) kui Helen of Troy omi – 2474, ning venekeelne Jelena on suisa 10 323 naisterahva nimi Eestis.


Selle nimepere viimaste kümnendite tõusev täht on Soomest pärit Elina (1548) ning samas vanusegrupis ka Helina (796), Elen (362) ja Elin (208). Ja kui ongi kaugelt kreeka, siis ometi puhtalt emakeelsed nähtused on Helin (276) ja Heli (2292). Nagu ka valguskiir Hele (526).


On see juhus, et Helene tähendab vanakreeka keeles "särav valgus, tõrvik, ere kuu" ja meil on sama tähendusega sõna (ja naisenimi) Hele? Kas kauged, ent otsesed kummardused hellenismi hiilgeajastule kumavad nimedest Helle, Ellen, Elle, jpt? Sellest särava nime eri vormidest, mis kõlavad võimsalt üle Eesti, võibki pajatama jääda...  


Aitäh, väike rõõmuraasuke Elena, inspiratsiooni eest!


Riina Kindlam

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo