Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

tihane

Julge tihane Kotkajärvel. Foto: Riina Kindlam

Selliselt kõlas presidendi ja tema abikaasa vabariigi aastapäeva vastuvõtu kontsertlavastuse pealkiri, mille tõi Viljandi Ugala teatri lavale 1990. a. sündinud Vanemuise näitleja Karl Laumets. Ja nende sõnadega lõpetas president Kaljulaid ka oma aastapäevakõne.


Abitugisambad olid kunstnik Kristjan Suits, muusik Vaiko Eplik ja koreograaf Ingmar Jõela. Ülimalt tervikliku ja südamliku lavastuse keskmes oli linnud meie rahvapärimuses, kes muistses maailmapildis olid inimesele kui omataolised. Linnuelus märgati mõndagi inimese elule sarnast ja metsast võeti suure lugupidamisega vaid seda, mis vaja.

 

rasvatihane

Rasvatihane ja teder Viljandis (chickadee & grouse), Maria Annus ja Piret Laurimaa Vanemuise teatrist

 

kagu

Uhke, aga kohusetundetu kägu (cuckoo), Kadri Lepp Ugala teatrist


Lõuna-Eesti näitlejate kehastatud linde käis laval 12, pidevalt kõike põimivat ja kohati suurte pesadega liikuvaid tantsijaid 6 ja armastatud Viljandi vaimus muusikuid-ansambleid 5. Lava oli lindude puhas sinine taevalaotus, vahele mõningaid pilvede karvi, varvaste all lumi. Linnud ise olid nagu Pariisi moenädala otselennult või Nuustaku võlukambrist maandunud: tihase kollased kontsad, toonekure lummav punane samm, kõikide terased pilgud; öösorr.

 

harakas

Kuldketiga harakas (magpie), Martin Mill Ugalast


Kõige enam kandis ja edasi andis tekst – lindudele omistatud keel. Ja tarkuseterad, uskumused, mis nende jälgimisest meie esivanemate sekka juurdunud. Rahvaluule ja -pärimuse puhul võlub selle lihtsus, ausus, puhtus; äratundmine.


Linnud ise teadsid öelda, kust nendega seotud vanasõnad pärit. Metsvint: "Inimene, kes linnupesi rüüstas või nende poegadele haiget tegi, sellel kasvas kurgu alt linnu pää välja. Suure-Jaani." (Hilp)harakas: "Igal linnul oma laul, igal mehel oma viis. Väike-Maarja." Laskem elada, suure linnulaulurinna rõõmuga, armastada armsamini enesest.


Kõlab uskumatu? Teostamatu? Igav? Oma silm ja kõrv olgu kuningaks:


Järelvaadake ERR veebist: https://etv.err.ee/1034762/ev102-kontsert-lavastus-igal-linnul-oma-laul  

 

Helgus poeb põue.

 

Riina Kindlam

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo