Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Kuidas hoida eestluse vaimsust elukohustusena ...


Maarja Pärl-Lõhmus

 

Oleme uue ajastu lävel - nagu Henrik Visnapuu kirjutas täpselt 100 aastat tagasi igavesti noore poeesia - Kolmas kiri Ingile:


See aasta tuleb kevad teisiti, Tiu-tiu!
Ja teisiti, see aasta teisiti,
Ja kevad teisiti ja tuleb teisiti, Tiu-tiu!
Ja teisiti ja hoopis teisiti...


Mõelda, et IGA kevad noored loevad seda südame põksudes, sest nii see on.


Sel kevadel aga loogikad nii sõlmes, et üksnes musta huumoriga saabki seda sihtida a la 'ehk ei tulegi kevad, vaid hoopis midagi muud.. ' (kirjutab Maarja Vaino Postimehes, silmas pidades tühisuse pealetungi).


New Yorgi Eesti Haridusseltsi asutasid ameerikaeestlased eesti kultuuri säilitamiseks juba aastal 1929. 7. detsembril 2019 möödus sellest 90 aastat ja peagi täitub sajand.

 

Selts hakkas välja andma kuukirja Meie Tee (1931 - 19838) ning hoidis kõrgel kultuuri ja ühistegevusi ameerikaeestlaste seas. Ühispiltidelt vaatavad vastu elujõulised daamid ja härrad, kel vaimususe hoidmine elukohustusena.


Eesti Haridusseltsi vanaeestlaste kultuuripõhi aitas asutada ka meie ajalehe Vaba Eesti Sõna 1949, kus samuti vaimususe hoidmine elukohustus, kohe esimene leht kirjutab suurküüditamisest, millest ENSV ajakirjandus ei avaldanud sõnagi!


“Jälle veerevad rongitäied eestlastega Siberi poole - Eesti rahva süstemaatiline hävitamine” (VES nr1, 11. juuni 1949). Juba aasta hiljem, 1950 võitleb Vaba Eesti Sõna aktiivselt Eesti mõtteviisist lähtuvalt kogu maailma tasandil, vaadates terase pilguga nii Ameerika kui Euroopa mandril toimuvaid protsesse ning andes sellele kõigele ka hinnangud.


Meie elukaarel on tähtis hing, kultuur ja ka maailma tasakaalu hoidmine üldisemalt.


Suuresti tänu ameerikaeestlaste aastakümnete pikkusele võitlusele 1950-1990 õnnestus Eesti tagasi võidelda riikide nimekirja. Nüüd, 1. mail 2020 aga algab ÜRO Julgeolekunõukogus Eesti eesistumine ja Eesti eesistumise ajal tähistatakse 8. mail II Maailmasõja lõpu 75. aastat. Mõeldamatu on saanud tõeks, imelised pöörded on sündinud.


Aga need pöörded ei olegi ime, vaid need on aastakümnete pikkuse eestlaste ühise võitluse – olla maailmas Eesti riigina olemas – tulemus.


Kuidas on Eesti riiki ja ühiskonda hoidnud eestlased Ameerikas?


Kuidas on hoidnud Eesti kultuuri Sinu pere? Mida on Sinu vanemad eestluse kohta õpetanud? Mida olete koos teinud? Kuidas on Sinu pere Eesti riiki taas ellu ja õitsele aidanud?


Need lood peavad olema-elama igavesti.


Vaba Eesti Sõnagi on selleks, et neid tähtsaid lugusid koguda ja vahendada.


Kirjutage oma perede lugusid Eesti ja eestluse elust.


Praegu on kogu maailmas selline aeg, kus kõik riigid ja ühiskonnad peaksid astuma pool sammu tagasi, et kokku koguda oma rahvas ENNE lõhestumisi, et sõeluda välja tõelised väärtused, mille nimel tasub elada – vaimsuse hoidmine elukohustusena sobib hästi uude eestlusesse.


Kevade toob hinge uut jõudu ja tahet elu korraldada, elu korraldamises on mälu hoidmine ja edasi kandmine ülimalt tähtis.


Tiu'-tiu'
ja teisiti!

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo