Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kotkajaarve

Vahel juhtub imesid. Vahel lihtsalt võtab omajagu aega, kuni kauaoodatud ime maandub su lähedale. Ning kui sa juhtud olema piisavalt tähelepanelik, et sellest imest osa saada, on õnn õuel. Ja oksal. Foto: Riina Kindlam

 

Olin Kanada pika nädalavahetuse pühapäeval nii palju erinevaid, erilisi linnuliike Kotkajärvel juhtunud nägema ja fotokaga püüdma.

 

Viimati videviku eel veel emast kraepüüd (ruffed grouse), kes suure raginaga kempsu varjava tsuuga (hemlock'i) okstesse maandus ja nii toredasti kana kombel kaela kõõlutades mind piilus.

 

Ja siis öökulli- ehk õigemini öelduna KAKUhüüded. Mitte too kõige sagedamini meie metsas kuuldud: "Who cooks for you? Who cooks for you all?", mille puhul ammu teada, et hüüdjaks on ameerika metskakk (barred owl), vaid lihtsalt üks paikapanev pikk HUUUU! Lõppedes armsa kurinaga.

 

Ja siis ta lendas! Suur, hele kuju läbi hämaraks kiskuva metsa, otse meie krundist läbi, Eesti tee poole. Ja mina vudinal tema kannul. (Hännal?)


Tema hüüdis, mina hüüdsin, tema hüüdis... Viipasin lapsed hiirvaikselt järgi tulema. Kuulda oli, et ta polnud kaugel. Ja siis. Seal ta oligi. Õnneks olid puud veel nii raagus, et tema ümarat kogu polnud raske näha.

 

Istus tammeoksal otse tee kohal. Ikka oligi toosama ameerika metskakk, üks vähestest tumedate silmadega siinse mandri kakkudest (enamusel on erekuldne pilk).

 

Kuid seekord esines ta teise häälitsusega. Aegajalt ikka too "Huuu?" ehk "Kes?" (te sellised olete?).

 

Meie pilgud olid naelutatud kakule ja tema omakorda jälgis meid, kolme maasolevat kakukest, saiapätsikeste mõistes, kes kordamööda värisevate kätega üritasid temast portree (paraad!)fotosid ja videot teha.

 

Pilgutas aeglaselt silmi, näitas oma erakordselt ulatuslikku kaela ja pilgu keeramise võimeid ja meie õnneks polnud tal kuhugi veel kiiret.


Kevadine konnakoor (spring peepers) hüüdis kõrgel sagedusel igalpool me ümber (nad kuuluvadki nn chorus konnade hulka) ja kuulda oli ka vöötorava närvilist, hoiatavat kluksutamist, teadagi kelle tõttu.

 

Äkki oli jutt juba lahti pääsenud, et Jämesäärel on värskelt kodutuid hiiri, keda aidast ja paadikuurist peletatud; et õige aeg on luurata.


Kas mu tüdrukud saavadki aru, kuidas neil vedas? Nad ei pidanud üldse väga kaua ootama, et esimest öökulli looduses oma silmaga kaeda.

 

Mina uitasin nende vanuses üksinda antud metsas ringi, binokkel kaelas, piiludes okaspuude võradesse, et äkki kunagi satun päevauinakut tegeva kaku peale.

 

Nüüd siis pool sajandit hiljem esimene magus kakuke päris oma koduõuel.


Olge terved! Unistused täituvad ükskord niikuinii!

 

Riina Kindlam

 

P.S. Kui videote kanali youtube.com lehel sisestada otsingulahtrisse „Eesti Elu, metskak Kotkajärvel”, (eelviimane sõna on seal kogemata ühe lõpu k-ta jäänud), on võimalik ka liikuvast pildist osa saada.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo