Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

pokkumine

Kosmoselaeva põkkumine.   Foto: AP

Öeldakse, et lihtsaid asju tehakse "nagu naksti," see tähendab kiirelt ja kergelt. Ilmaruumis kosmoselaevad ja -süstikud põkkuvad "põksti", kuigi sinnamaani jõudmiseni on igas mõttes pikk ja keeruline teekond.

 

Meie tänapäeva maailmas on võimalik kõiki neid kaugeid, kosmoselaevadel toimuvaid asju lähedalt reaalajas ehk otsepildi vahendusel jälgida.

 

Lubatakse kapslisse suisa astronautidele sülle ja kaasaelamine paneb südame rohkem põksuma, kui eales varem, nagu toimus 30. mail, kui SpaceX'i Crew Dragoni kosmosekapsel tõusis õhku Falcon 9 raketi jõul Cape Canaveral Floridast.


Süda PÕKSUB ise, ei põrku millegi vastu ega ühine põkkudes teise südamega – teeb seda muudel salapärastel viisidel. PÕKKUMA on tehniline sõna, mis tähendab "otsakuti ühinema, põkku moodustama". (Eesti keele seletav sõnaraamat) Crew Dragoni mehitatud kosmoselaev põkkus edukalt Rahvusvahelise Kosmosejaamaga (ISS) 19 tundi peale õhkutõusmist, 1. juunil. PÕKK on "otsakuti ühendamine; sellise ühendamise koht, jätkukoht." Näide: lappidega põkk (raudteel), rööpapõkk.


Meie teeme Tallinnas oma kassiga "põksu". Selle tarvis tuleb kükitada maadligi või laskuda neljakäpukile ja hüüda: "Reedik, PÕKS!" Siis tuleb oranž  kõuts tõtates su poole ja põksab / põksatab oma lauba sinu lauba vastu. See on tema äärmiselt sümpaatne tervitus, ühinemine laupapidi näitamaks, et oleme ühel mõttelainel. (Lööme laupasid, teeme põksu!) Mõned löövad lahtise peoga sõbra peopesaga kokku plaksu või patsu ("Viska viis!"), meie teeme põksu. Põks – "kerge löök; seda saatev heli".


PÕKSATAMA on korraks või järsku põksuma. "Süda põksatas rinnas." "Mehhanismis põksatas miski." PÕTKAMA on aga hoopis jalaga tõukama, jalaga lööma. "Sain hobuselt põtkata." Ja hea EKSS ütleb, et põtkima on kordavalt põtkama! "Kolmanda raseduskuu lõpul hakkab loode jalgadega põtkima." "Tallis põtkisid hobused." Põtkivad PÕTKADEGA – põtk on koib, jalg! Näide: Poisil on pikad, väledad põtkad. „Noh?” tipib köster kärsitult oma lühikestel, kuid jämedatel põtkadel. (Oskar Luts)


Aga loomulikult on PÕTK murdes veel midagi põnevat – parajalt sügav kalapüügikoht meres! "Püüsed lasti põtku."


Kraavi kaldal PÕKSIS kogu aeg mootorpump. Süda põksus, pall põrkus, süstik põkkus (see ilmaruumis, mitte kangastelgede vahel kihutav) ja minu kaasa kurdab, et ma PUKSIN teda öösiti voodist välja. (Ju siis olen PUKSER ehk puksiir, sarvedega loom või lihtsalt PUKS, noor loom – mitte selle sõna kahe U-ga variant.) Aga see väljapuksimine käib siis juba "puksti", mitte "põksti"... Põrandale kukub ikka "partsti".


Riina Kindlam

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo