Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Pööripäevalõke süüdati Kotkajärve Anton Õunapuu väljakul laupäeval 20. jaani-kuul veidi enam kui tund aega pärast suve saabumist kell 17.43 kohaliku aja järgi.


See maagiline päev oli Kotkajärvel 15 tundi 38 minutit ja 48 sekundit pikk (Tallinnas 18.39.23), kuid pilkast lauspimedust oli vaid kaks tundi.

 

Jaanitulele kogu-nes 14 suvitajat viies n-ö perekondlikus mullis, eraldatud kahemeetriste vahedega lõkkesõõris.

 

Jaanikuliste seas oli üks inimene, kes viibinud sellel väljakul juba algaastal 1953 ning neli, kes Kotkajärvel käinud 1960ndatest aastatest saadik.

 

jaanid

Tollele õhtule sobis ka väiksemat mõõtu jaanituli, peamine oli koosolemine ja kaitsevahendid – fotol paistab, et lisaks käeshoitud maskile ja laululehele olid käiku lastud putukavõrgud, mõnel lausa kogu keha katvad (suitsusamba taga).

Sääski ja musti kärbseid oli pööripäevaliselt pööraselt palju ning antud olukorras, ühissauna leili puudumisel, leevendas paistes hammustusi hilisem jääkompress. (Jaanikaklus sitikatega!) Päike kumas veel kaua lõkke lähedal asuva Lembitu ausamba tagant ja seejärel "istus veel kolm päeva oma kõrges pesas".

 

jaaniuss

Teistmoodi jaaniuss. Nagu võluväel, roomas ühel hetkel lõkkeplatsilt välja tripimadu (garter snake) ja sättis end justkui kerisekivile. Kivi polnud siiski kuum, kuid selles paigas oli enne tule tegemist olnud risuhunnik ja selle all varjunud tripimao pere. Madudel on selgroog kuid ussidel (nt vihmaussil) see puudub, ometi öeldakse rahvasuus ikka mao kohta vahel uss, nagu minu Taat ütles tripimao kohta sukapaelauss, ja tripid ongi sukapaelad!

 

jaanimardikas

Jällegi teistmoodi jaaniuss – mitte tiibadeta tõugulaadne emane, kes Euroopas vilgutab (glow-worm) vaid Põhja-Ameerika lendav, helendav emane jaanimardikas (firefly, lightning bug), kelle tagaosa helendab rohekalt meelitamaks isaseid, vahel sigimiseks, vahel nende söömiseks, olenevalt liigist.

 

jaanid2

Kõige pikemate päevade videvikus võib võsa vahel leida imesid, näiteks helendavaid sõnajalaõisi. Samas võib toimuda ka silmapete, kui kilpjalgade (bracken) vahel õitseb jõudsalt põldmari ehk põldmurakas (blackberry, Rubus ursinus). Seda, et suve lõpuks valmib siin palju maitsvaid marju, võib aga uskuda küll.


Fotod ja tekst: Riina Kindlam

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo