Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

foto1b

Tänavune Tallinna Viru Keskuse helgevalge reklaam annab mõista, et pühad võiksid tulla teistsugused, hingelised jõulud hinge jõul ehk abil. Mille jõul siis veel? Kindlasti mitte kaubanduse. Milline jõul siis veel? Ikka hingest tulev. Vihjatakse haprale maailmale ja vajadusele koondada jõud ja usk selle paranemisse. Foto: Riina Kindlam

 

Paar aastat tagasi oli Kaubamajal nutikas pühade reklaamikampaania, mida tookord ka lehelugejatele tutvustasin.

 

Seal näidati tugevaid ja samas särava väljanägemisega naisi kangi tõstmas, millel kingipakid raskustena mõlemas otsas.

 

Juuresolev sõnum oli "JÕULU TARVIS!" ehk vaimukas sõnademäng vastulausumisele "Jõudu tarvis!", kui keegi sulle soovib "Jõudu tööle!".

 

Tänavu on Tallinna Kaubamaja kõrvaloleva Viru Keskuse suur, valge ja helge plakatitel kuulutatav pühadesõnum "HINGE JÕUL".

 

Siingi on seesamune sõnade võrdlus: jõul - jõulud ja jõul - jõu väel tähenduses jõud.

 

Jõulud tulevad mille jõul? Hinge jõul. Ning kui on väiksed, vaiksemad pühad keerulisel ajal, on tänavu tavalisest enam hingeline ehk hinge jõul. Hingelised jõulud. Hingest tulev, hingeminev.

 

Suurfotodel on kujutatud heldalt rõivastatult mees ja ka naine (inglid?, hinged?), kes ulatuvad valge ja hapra maakera poole.


Kampaania loonud reklaamiagentuuri Adangels Facebooki lehel "Angels" on kirjeldus järgmine: "Just siis, kui maailm pöörleb läbi segase aja, saab selgemaks kõik, mis püsiv ja tõeline. Saab selgemaks jõud, mis peidus meis endis. Jõud, mida jagades ei jää me ise nõrgemaks, vaid kasvame hingelt ainult suuremaks, kõigutades nii kogu maailma.

 

Uut ja ilusat, lootusrikast ja paremat, püsivat ja tõelist maailma. Jõud, mis lubab uskuda paremasse ja sirutuda uue poole. Oma hinge jõul."


Tavaliselt alati nimetame jõule mitmuses, nagu ka ristseid, pulmi ja matuseid.

 

Huvitaval kombel tuli sel aastal tänaval ette veel üks ainsuses jõul ehk sõna algvorm, kontserdiplakati näol. Jõul > vananorra jol (N.B. tähendus mitmuses! Küllap neil kõigil) > vanaislandi jól >   vanarootsi jūl > vana inglise yule.

 

Mõned allikad teatavad, et vananorra jol laenutati ka vanaprantsuse keelde sõnana jolif, millest tänapäeva prantsuse joli (ilus, kena), algses tähenduses pidulik, (nb jolly).

 

foto2b

Tallinna Jaani kiriku kontserdil "Jõul" tulevad ettekandele Margo Kõlari „Pirita missa“ ning jõululaulud Eesti Filharmoonia Kam-merkoori ja Tallinna Kammerorkestri esituses . Foto: Riina Kindlam


Tallinna Jaani kirikus 12. detsembril kõlama hakkav kontserdi "Jõul" kirjeldus: "Maailma üks tippkoore Eesti Filharmoonia Kammerkoor koos Tallinna Kammerorkestriga dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel loovad jõuluajal üleva ja helge meeleolu armastatud klassikaliste jõululaulude ja Margo Kõlari eestikeelse „Pirita missaga“.

 

Algselt Pirita kloostri jumalateenistusteks loodud missa on kirjutatud Vello Salo eestindatud liturgilisele tekstile.

 

Oma lihtsa iluga haarav teos on saanud uue hinguse seatuna kammerkoorile, kammerorkestrile ja orelile ning kõlab kontserdil esmakordselt.

 

Rõõmu ja rahu kiirgav kava on salvestatud albumile, mida saab soetada kontserdil."


Veel üks sõnade kahtepidimõistmine on mängus tänavusel Maanteeameti ohutu liiklemise kampaanias.

 

Talv (ehk tali) on teel ehk tulemas, nagu jõuludki on teel, aga talv on autojuhile konkreetselt teepinnal.

 

See võib seal varitseda  musta jää või muu ohtlikuna.

 

Teeolusid, k.a teelõikude kaamerate viimaseid ülesvõtteid saab jälgida interneti lehelt www.tarktee.ee.


Vanarahvas on alati öelnud ja tänapäevased muudkui korrutavad, et "Ega talv taeva jää!".

 

See viitab lume tulekule ja on lohutuseks suusatajatele. Ei, talv ei jää taeva, vaid tuleb jää ja lumega.

 

On taevast teel ja langeb teele. Läheb hinge ja vahel ajab hinge täis ka, kui elutempot pidurdab.

 

Aga meil kiirustamisega tänavu õnneks suuri muresid pole.

 

Jõudu jõulust ehk jõulujõudlust kõigile!


Riina Kindlam, Tallinn

 

foto3

Talv on teel – saabub ametlikult pööripäeval 21. jõulukuul, kuid on ka teel ehk tee peal, kus autojuhid peavad ohutult rajal püsima. Maanteeamet paneb südamele, et teeolud muutuvad talvel kiiresti ning tuleks valida oludele sobiv sõidukiirus ja -stiil. Foto: Maanteeamet

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo