Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kessu kadreeritud

Lugu sellest, kuidas kadakasaksa lambakoer leidis meeltesegaduses lille paigas, mis vahetas maakonda. (Õis on parema käpa kõrval.) Foto: Tuuli Mõistlik

 

Hingedekuu viimasel nädalal mereäärset hommikuringi tehes leidis koer Kessu pere maakodu lähedal Pivarootsis vapra õiekese, millele taimeteadja pereema Tuuli pani nimeks "totu anemoon".

 

Täpsemalt on see metsülane (snowdrop anemone, Anemone sylvestris), kes arvab, et käes on juba mai.


Pivarootsi küla pole sugugi totu, ta on alati teadnud, et asub Hanila vallas Läänemaal. Pärast 2017. a. haldusreformi asub küla aga järsku Lääneranna vallas Pärnumaal!

 

Kui valuline või mitte on läänlase pärnakaks saamine, näitab aeg.

 

Küla nime esiosa "piva" tähendab liivi keeles "püha". Külal on olnud palju nimesid ning seal elas kirjanik Karl Ristikivi.


Kuigi Kessu sarnaneb väga saksa lambakoeraga (German shepherd), on ta loomade varjupaigast pärit ning tema sugupuu teadmata.

 

Perenaise sõnutsi naljatavad nad, et ta on "kadakasaksa" lambakoer ning poosetav õieke leitigi kadaka varjust – kõik klapib! (Kadakasakslasteks nimetati 19.–20. sajandi enamasti sünnilt eesti päritolu talupoegi või linnaelanikke, kes üritasid käituda ning rääkida kõrgemaid seisusi jäljendades ehk siis saksa keeles.)


Nimi Kessu tuletas siinkirjutajale esialgu meelde Kesselaidu (ka Kessulaid ja Kessu), mis on laid ehk väike saar Muhu ja mandri vahel, antud rannikulõigust mitte üldse kaugel. (Kessu leid ja -laid!) Kuid selgus, et koeraproua on pigem saanud nime 1980ndate aastate laste telelavastuse "Kessu ja Tripp" järgi, mis omakorda Robert Vaidlo lasteraamatu "Kessu" ainetel loodud (1978 ja hilisemad jätkulood).

 

"Kessu on tavaline pikemat kasvu lühike tüdrukutirts, kes kunagi midagi meeles ei pea, aga kõike väga hästi mäletab," kõlab tegelaskuju kirjeldus. Kerstit ja Kerstinit nimetatakse tihti hellitavalt hüüdnimega Kessu, väga võimalikult omade seas ka meie presidenti.


Esimese advendi õhtul üllatas kõigepealt täiskuu ja siis selle teistmoodi peegeldus mustadel lompidel –  esimene jää!

 

Järgneval paaril päeval on temperatuur ööpäevaringselt allpool nulli, "välja arvatud saartel ja rannikul", nagu raadio ilmateatest juba tuttav erand, kuid pärast teist adventi tõmbas korralikult kõikjal alla nulli, nii et meresopid juba hakkasid jäätuma. Ilmselt oli totu anemoonil ka kaunis kristalne lõppakord.

 

Riina Kindlam,
Tallinn

 

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo