Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

12

Jõulune Raekoja plats. Foto: Kärt Ulman/ VES

 

“Te leiate lapse mähitud ja sõimes. Ja äkitselt oli inglitega ühes taeva sõjaväe hulk.” Nii kirjeldab Pühakiri jõulupüha sisu ja mõju.

 

Jõulupüha ühendab suuri erinevusi ja isegi vastuolusi.

 

Jõulupühad ühendavad väikese suurega, vähese küllusega ja maise taevalisega.

 

Mõistsin seda  jõulupühade imeväärset mõju, kui nägin üht üllatavalt erisugust “jõulupuud” ühes suures kristlike esemete, ilustuste ja kunsti poes.

 

See “jõulupuu” koosnes lehtpuu paljastest raagus okstest, millel olid tillukesed valged õunapuu õisi aimavad säravad elektripirnikesed.


Tundsin alguses võõrastust  sellise paljaks kooritud jõulupuu vastu.

 

Kuid mida tähelepanelikumalt ja mõtiskledes vaatasin seda, seda elavamaks ja armsamaks see muutus.

 

Säravates tulukestega kauniks muudetud raagus puu  kujutas jõulupüha suurt imet: Jumal tuli siia maailma oma Poja Jeesuse Kristusena, et teha harilik erakordseks, kurb rõõmsaks, katkine terveks ja maine taevaliseks ning kuri heaks.

 

Jõuluevangeelium räägib meile sellest suurest muudatusest ehk metamorfoosist, mis leidis aset Jumala Poja Jeesuse siia maailma ehk inimeseks tulemise mõjul: Üks lihtne laut sai jumalikuks pühakojaks, üks lihttavaline sõim ehk söödaküna sai altariks, millele tuli Kristuslaps taevast ja mille heinad said pühaduse auhiilguse.

 

Ja ühe lihtsa puusepa pruut ja tema ise said pühaks perekonnaks ning rohmakatest karjastest said esimesed inglite sõnumi kuulutajad, nagu nad selle tõe olid ise näinud ja ära tundnud.


Küünalde särast elav raagus puu tuletas meelde jõulupühade pühitsetud suurt imet, mis toob taevalise õndsuse õnne suurtele jai väikestele inimestele ja kohtadele ning kogudele ja paikadele. 

 

Jõulud tähistavad Jumala ja inimese vahelist kokkutulemist kodudes ja kirikutes, linnades ja taludes. Igal kristlikul rahval on omad jõulutraditsioonid ja -kombed.

 

Kristuslaps kogub kõiki rahvaid ja keeli ühte Tema ligi. Jõulud toovad meie isiklikku ja ühiskonna ellu Jumala Poja Jeesuse Kristuse austamise ja armastamise püha rõõmu.

 

Jõululaulud ja ilustused, kingitused ja peod on meie elupuule Kristuslapse poolt kinnitatud ilustused, nagu küünlakesed paljastel puude okstel.

 

See olgu ka meile tunnuseks, mida inglid ütlesid karjastele: “Te leiate lapse mähitud ja sõimes magavat!

 

Ja äkitselt oli ingliga ühes taeva sõjaväe hulk; need kiitsid Jumalat ning ütlesid: Au olgu Jumalale kõrges ja maa peal rahu inimeste seas, kellest temal on hea meel!” (Luuka evangeeliumist 2. peatükist, salmid 12 ja 14).


Õnnistatud rõõmsaid jõulupühi ja uut Issanda aastat!
E.E.L.K. piiskop
Thomas Vaga

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo