Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Karl Herbert Grabbi

 

Eestlased läbi aja on olnud ohustatud liik. Neid on vähe ja neid on raske leida (samas on nad igas sadamas), aga nad pakuvad maailmale midagi väga erilist, mis lähtub nende minevikust maa- ja metsarahvana.


Nende ürgsed instinktid võimaldasid neil kiiresti muganduda, kui aeg oli linnadesse kolida, kuna nad olid juba harjunud erinevate keskkondadega.

 

On eriti muljetavaldav, kuidas eesti rahvas muutus mahasurutud pärisorjadest haritlaskonnaks vähem kui saja aastaga.

 

Alles 1868 olid eestlased talupojad, kellel teoorjus, ja juba 1933 kuulutas Eduard Vilde vaimukalt välja, kuidas sajast eestlasest leiab üheksakümmend üheksa, kes oskavad lugeda ja kirjutada ning üheksakümmend kaheksa ja pool, kes on kirjanikud.


Eesti ärkamisaja perioodi võib nimetada põhjamaade renessanssiks.

 

Kui vaadata aega 1991 kuni 2020, siis leiad imponeeriva näite, kuidas eesti rahvas lõi endale toimiva riigistruktuuri ja kerkis maailmaliidriks digitaalses valdkonnas.

 

Mis on täpsemalt see salaretsept, mida eestlased omavad, mis on aidanud neil ennast muuta pärisorjadest haritlasteks, kes arukalt nuputasid välja raja digivaldkonna maailma kangelasteks?


Vastus on üpriski mitmetahuline, aga baseerub teesil, et eestlased on alati pidanud võitlema millegi eest.

 

Võitlus vabaduse eest kestis palju aegu ja oli Eesti rahva Põhjatäht kuni taasiseseisvumisperioodini.

 

Alates 1991 eestlaste võitlus muutus võitluseks ideede tasandil, et leida parimaid, mis hõlbustaksid moodsa, lääneliku ja hästi toimiva riigi ülesehitamist.

 

Kuigi väliseestlased mängisid olulist rolli nendes võitlustes, oli nende suurim väljakutse läbi kahekümnenda sajandi eesti keele, kultuuri ja identideedi säilimine välismaal. See õilis mission oli nende sine qua non.


Kui nüüd mõelda tuleviku peale, tuleb loota, et see missioonitunne ei kao nende südametest ja eestlus õitseb edasi eesti koolides, majades, seltsides ja teistes kohtades.

 

Nagu Lennart Meri kord julgelt proklameeris, “oma riigi eest vastutame kõik koos, ja igaüks eraldi”.

 

Head Vabariigi aastapäeva! Elagu Eesti!

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo