Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

foto1

Lihavõttepühade eel panevad mõned munatootjad Eestis oma kauba erilisse pakendisse, seda ka toreda nimega Muna Liisa, kes igapäevaseltki rõhutab, et munad pärinevad Lõuna-Eestist Põlvamaalt. Pühademunadel on üks oluline omadus – nad peavad olema valged, et neid värvida saaks. Muidu väga populaarsete pruunide munade müük kahaneb järsult korra aastas enne kevadpühi, nii on ilmselt kõikjal. Antud pühademuna karp on kirevat lihavõttesümboolikat täis lisakirjeldusega: "L. Pirakad munad". Aga mida suurelt ei kuulutata, on et munejateks on puuris peetud kanad.

 

foto2

Eesti inimeste teadlikkus ja soov osta vabalt peetavate kanade mune on hoogsalt kasvanud. Kahjuks on aga siiani takistuseks paljudele, k.a väikese sissetulekuga pensionäridele, vabalt peetavate kanade munade kallim hind võrreldes nendega, mida on munenud puuri- või õrrekanad. Eestis ei müüda mune karbis tosina-, vaid kümnekaupa.    Fotod: Riina Kindlam

 

Kõigepealt oli munarakk, siis tuli väike kirju lind, peatselt ka vana kirju kana, kes munes muna, hiljem hakati tähistama kristlikke lihavõttepühi ja alles siis tuli Eestis sündinud Karl Ernst von Baer ja seletas aastal 1826 lahti kõik eelneva.

 

Ta oli nimelt esimene inimene, kes avastas imetaja munaraku (the mammalian ovum). Nii võiks kirjeldada kiirkäigul muna ajaloopaela, mõningate väikeste lünkadega...


Maailmakuulus ja maailma muutev imetaja (ja aasta hiljem ka inimese) munaraku avastus von Baeri poolt toimus Köningsbergi ülikoolis.

 

Aga enne seda oli baltisaksa aadliperest pärit von Baer kaitsnud doktori väitekirja Tartu ülikoolis (Kaiserliche Universität zu Dorpat) ja varem veel sündinud Piibe mõisas Järvamaal, nagu ka tema Eestimaa rüütelkonna peamehest isa Magnus.

 

Looteõpetuse ehk embrüoloogia rajaja von Baeri elupäevad lõppesid Eesti Loodusuurijate Seltsi esimehena Tartus.

 

Ta maeti linna Vana-Jaani kalmistule ja 10 aastat hiljem, aastal 1886, püstitati talle ausammas Toomemäele.


Kõigepealt oli munarakk, siis tuli väike kirju lind, peatselt ka vana kirja kana, kes munes muna, mille tahtis süüa Aino.

 

Kas mäletate pildiraamatut "Muna"? Aino sai muna vanalt kirjult kanalt, (see loomade rodus kõige väiksem), mille ta ema ära keetis. Aino andis tükikese koerale ja kassile ja siis näppas harakas pooliku muna endale.

 

Ta tundis vanasõna: parem pool muna kui tühi koor.

 

Hiidlase Julius Oro (Oengo) lasteraamatu esmatrükk ilmus aastal 1938 ning seda on tõlgitud soome, ungari, vene, hollandi ja rootsi keelde!


Kõigil on kaks silmamuna, isastel imetajatel on kaks munandit ning emastel 2 munasarja, 2 munajuha ja inimese puhul naisterahval sündides umbes miljon ebaküpset munarakku.

 

Alles 50 aastat pärast von Baeri munaraku avastust, aastal 1876, tõestas Oskar Hertwig, ka muuseas Saksamaal, et viljastamine on seemneraku ja munaraku ühinemine.

 

Seda avastas ta merisiiliku (sea urchin) paljunemist uurides.


Muna, sellisena nagu ta linnukestest ilmub, on elu alguse, viljakuse ja kasvu sümbol, millele omistatakse maagilist jõudu.

 

"Kevadpühade ajal on muna maailma eri paigus kujutanud looduses tärkavat elu. Muna, mis paistab elutuna, peidab endas uue elu algeid.

 

Kesk-Euroopa germaanlased matsid endistel aegadel mune mulda, et mõjustada sellega põllu viljakust.

 

Ristiusu tekkides viidi põllule õnnistatud mune ning paluti õnne ja kaitset algavale põllutööaastale.

 

Lihavõttemunast saigi ristiusuga seotult ülestõusmise ja taassünni sümbol – nii Kristuse kui lõpuks ka kõikide inimeste surnuist ülestõusmise sümbol." (Väike lihavõtteraamat - Tallinn: Perioodika, 1992)


Mäletan oma lapsepõlvest Torontos, et mune värviti alles pärast suurt reedet, mis on ju leinapäev.

 

Ülestõusmispüha jumalateenistus peeti päikesetõusu hetkel.

 

Põnev oli kirikusse sõita nii vara hommikul!

 

Ema mäletab, et kui Peetri kiriku altaritagune sein oli veel üks suur vitraažaken, (seal ees olid siis ka oreliviled), hakkas tõusev päike sealtkaudu, idast, kumama.

 

Mul meenuvad selle jumalateenistuse järgsed istumised pikkades laudades kiriku keldris, kus hommikukohvi ja maiustuste kõrvale kõik koksisid värvitud mune.

 

Lapsele jäi meelde see pidulik hõng ja ülev meeleolu: kõik nii kenasti riides ja vikerkaarevärvid laual.

 

 

Külmkapp on pesa


Tänapäeval seisavad lapsed toidupoes külmkappide ees, kus peavad valima tohutu arvu munarestipakkide vahel ja võivad seega mitte teada, et munad tulevad sooja kana ihust.

 

Aga küllap alahindan lapsi.

 

Nad on vast näinud TikTokis kanade munemise videosid või on neil siiski keegi tuttav "muna" esiliite nimega isik maal, kellelt käiakse suvel mune ostmas, nii nagu meil oli Saaremaal "piima-Eevi" (rahu tema põrmule!).


Kanamunade valik Eestis on suur ja nendele tootjate-turustajate poolt pandud vaimukad nimed tekitavad paraja rägastiku, milles on vahel raske teed leida.

 

On näiteks peremunad, hiidmunad, suured munad, ökomunad, kodukoha kanamunad, maamunad ja tervisemunad – "suurema omega-3 rasvhappesisaldusega, mille söömine vähendab südamehaigustesse haigestumist."

 

Eesti tervisemuna projektijuht professor Harald Tikk on seletanud, et tervisemuna saada pole raske: jõusööda sisse tuleb lisada 1,5% külmalt pressitud rapsiõli ja 2% linaõli.


Edasi on veel kodukana munad, mõnusad munad, Muna Liisa kanamunad, õrrekanade munad, õnnelike õrrekanade munad – õrrekanad ei ole siis päris puuri surutud, vaid veedavad aega ikka õrrel istudes.

 

Ja mõned on ilmselt õnnelikumad kui teised. Siis on veel mahemunad (mahetoidul (organic) olev kana) ja muhe muna. Need viimased võivad mõnel juba vägagi segi minna. Eksitav?...


On ka nn kollased munad. "EGGO Kollased munad sobivad kõige paremini sinu lemmikkookide, -saiade ning -keekside valmistamiseks. Kollasem munarebu annab sinu küpsetistele kauni värvi ning muudab need eriti isuäratavaks."


Õnneks on ka vabapidamisel (free-range) kanade munad ning tagatipuks tillukesed, toredad, täpilised vutimunad (quail).


Pakkidel olevad kirjeldused ja liited kodu, maa, "oma ja hea", värsked, kollased ja talu mõjuvad psühholoogiliselt positiivselt ja vanaema kanakuuti meenutavalt, kuid selgust annab munaleti juures olev silt "Mida tähendab tempel munal?"

 

Esimene number vasakult tähistab siin lindude pidamisviisi. 0 on mahetoidul olev kana, 1 on vabalt peetav kana, 2 on õrrekana ja 3 puurikana.

 

Teine number tähistab tootja riigi koodi.

 

Eesti poodides kohtab ka mune Soomest, Lätist ja Leedust.

 

Kolmas number munal on ettevõtte eraldusnumber.


Organisatsioon Nähtamatud Loomad on korraldanud protestiaktsioone kaupluste ees, et survestada poeketti loobuma puurikanade munade müügist.

 

"Puurikanade heaoluprobleemid on aina suurema avalikkuse tähelepanu all, kuna puurisüsteemides elab iga lind umbes A4-paberilehe suurusel alal," kirjutab Nähtamatud Loomad pressiteates.

 

“Tihti jäävad kanade tiivad või jalad puurivõrede vahele, mille tulemuseks on murdunud luud ning kahjustused sulestikule.

 

Lisaks hääbuvad puuduva liikumisvõime tõttu ka kanade lihased, mistõttu võivad linnud muutuda liikumisvõimetuks ja surra puuris janusse."

 

Eesti jaemüügi (retail) ketid Rimi ja Maxima ning Stockmann on lubanud puurikanade müügist loobuda järkjärgult 2025. a., Prisma on sama lubanud teha 2026. aastaks.


Eks loomasõbralikult peetud ehk õnnelikust kanast ja tema stressivabast munast hoovab rohkem õnne, rõõmu ja tervist meile kõigile.

 

Rõõmsat värvimist, veeretamist, otsimist ja koksimist! Kasvu ja lootust!

 

Meie soome-ugri hõimurahva mordvalaste seas ei tohtinud mune koksida vastu lauda, sest see toonuks halba.

 

Mune koksiti lapsele tervist taotledes vastu tema laupa!


Riina Kindlam

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo