Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Äsja  -  21. juunil  -  algas ametlikult Maa põhjapoolkeral suvi. Ilmad lähevad järjest palavamaks, inimesed siirduvad suvepuhkustele ja suurem trall on alles ees. Ometi, tähelepanelikult vaadates, on sellesse rõõmu segatud esimene kainestav fakt. Nimelt 21. juunil saa-vutas keskpäevane Päike oma suurima kõrguse. Tallinna ja Stockholmi laiuskraadil oli selleks +54.0º, Tartus +55.0º, Torontos +69.4º, New Yorgis ning Chicagos +72.4º. Siitpeale on, Lydia Koidula kombel poeetiliselt väljendudes,  “salaja sammumas sügise”, sest Päike hakkab aeglaselt vajuma.

Minu kodus on kõrge laeaken, kust suvel langeb helendav laik otse alla põrandale. Talveks ronib laik aga tükk maad seina mööda üles. Ja nii see on, et täna, 2. juulil, ehkki ainult 1½ nädalat peale haripunkti, on laik taandunud juba mitu sentimeetrit seina suunas… Aeg ei seisa, ka kui suvi näiliselt alles ülesmäge kulgeb.   
Käsikäes Päikese liikumisega muutub muidugi ka päeva pikkus (siinkohal võetud Päikese tõusust loojanguni). Arvutasin päeva pikkuse Tallinn/Stockholmi, Toronto ja New Yorgi jaoks 21. juunil, 15. juulil  ja 15. augustil.  

                         Tallinn           Toronto            New York
21. juuni      18 t  18 m      15 t  18 m        14 t  47 m
15. juuli        17 t  32 m     14 t  58 m        14 t  40 m
15. august   15 t  17 m      13 t  50 m        13 t  39 m
Nagu hästi teame, on suvine päev seda pikem, mida kaugemal põhjas oleme.  Kui aga kätte jõuab sügisene pööripäev, 21. september, on kõigil päev sama pikk, 12 tundi. Sealtpeale lühenevad põhjapoolsed päevad järjest kiiremini, kuni jõuludeks on seisund järgmine:
                    Tallinn        Toronto          New York
21. dets.    6 t  21 m      8 t  42 m       9 t  9 m
Seega, mida enam põhja poole, seda valgemad suved, kuid ka pimedamad talved. Suvise pillerkaari eest tuleb talvel maksta. Kes sellist aastaaegade muudatust ei soovi, peab kolima ekvaatorile, laiuskraad 0º. Seal on aasta ringi kõik päevad sama pikad, 12 tundi.  
    
Raul Pettai

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo