Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides XXI Esinduskogu esimene koosolek oli ajalooline. Vastvalitud liikmed võtsid vastu otsuse kasutada koosolekul inglise keelt.  Selline otsus ei olnud kergelt saavutatav, aga ükskord tehtud võimaldas kahepäevase sessiooni sujuva kordamineku.


Peale koosoleku avamise formaalsusi eesti keeles, küsis uus liige Matti Prima Lakewoodist keelekasutuse kohta ning esitas ettepaneku ametlikult üle minna inglise keelele. Prima õigustas ettepanekut väitega, et isegi E.V. President Ilves hiljuti pidas veerandtunnilise ingliskeelse ettekande segaseltskonnale New Yorgi Eesti Majas.  


Järgnes aktiivne arutelu, milles mitmed liikmed osalesid. Lääneranniku esindajad M. Otsmaa ja A. Kalm rõhutasid oma märkustes, et otsus ei pruugi olla põhimõtteline, vaid puht praktiline, võimaldades kõige laiemat osavõttu ERKÜ temaatikast.  Esitatud kujul hääletati ettepanek maha, kuigi leidus nähtavat ja häälekat poolehoidu. President Marju Rink-Abel siis pakkus uue ettepaneku kasutada inglise keelt, aga võimaldada liikmetel soovi korral eesti keeles sõna võtta.  See praktiline lahendus sai heaks kiidetud.


ERKÜ 60-aastases ajaloos on alati koosolekutel eesti keelt kasutatud. Juba mõnda aastat lubas praktika liikmeil omavoliliselt mõtete avaldamisel inglise keelt kasutada, kuid ametlik tegevus oli eestikeelne. Sel aastal vastuvõetud otsus muutis praktika selliseks, et liikmed esinesid peamiselt inglise keeles, mõned aga endiselt eesti keeles.


Rahvuskomitee esinduskogu otsus pälvib kindlasti kriitikat ringkondades, kus eesti keele kasutus on püha. Kriitikutel tuleb meeles pidada, et ERKÜ esindab kõiki USA eestlasi, kelle arv on teatavasti üle 25 000, mitte ainult seda väikest kogukonda, kes on jäänud keelekasutuse osas emakeelele truuks (Vaba Eesti Sõna tellijate arvu järele otsutades ainult kuskil paari tuhande tasemel).


Ei saa ka järeldada, et koosoleku keelekasutamise otsus kuidagi muudab ERKÜ sihte eesti keele, kultuuri ja noorsootöö toetamise osas. Rahvuskomitee on aastaid seisnud truult meie noorte kasvatuse printsiipide taga ning kindlasti teeb seda tulevikus. Laupäevasel õhtueinel tunnustati The Nordic Pressi, Eesti Skautide Malevat ning Eesti Gaidide Malevat tähelpanuväärsete organisatsioonidena.  


Käesoleva kirjutise autori arvates andis inglise keele kasutus paljudele liikmetele võimaluse kindlamalt esineda. Paljud meist kasutavad emakeelt seltskondlikes kõnelustes, aga ei oma piisavalt oskusi tehnilistes keeleküsimustes. Jälgides toimunut, oli selgelt näha, et koosoleku rütm oli positiivselt mõjutatud ja arutelu elavam senistest koosolekutest. Ei ole karta, et vastuvõetud otsus kuidagi halvustab meie tegevust ehk sihte. Pigem toob esile enam entusiasmi eesti asjade lahendamisel!


Arne Kalm

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo