Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

1214

Pärastlõunal on vaba hetk vaid üksikutel õpilastel, ülejäänud purjelaeval Gulden Leeuw viibivad noored õpivad.   Foto: Postimees

Tallinna Lennusadamat külastas Hollandi purjelaev Gulden Leeuw, mis kujutab endast sisuliselt ujuvat gümnaasiumi, kus õpilased veedavad terve kooliaasta, saades gümnaasiumihariduse kõrval ka purjetamistarkusi. Õppetöö on sama tõsine kui kuival maal.


Kolmemastilises koolis saavad selgeks nii trigonomeetria kui ka purjetamise saladused. «See on Kanada päritolu kool, kus käib gümnaasiumi tasemel õppetöö. Nüüdseks on laev purjetanud kaheksa-üheksa kuud ja õppeaasta hakkab läbi saama. Nelja ja poole kuu pealt said õpilased korraks koju. Tallinnast purjetavad nad veel Kopenhaagenisse, sealt Amsterdami ning siis on õppeaasta lõppenud ja kõik pääsevad koju,» rääkis Eesti Noorte Purjeõppeseltsi STA Estonia juhatuse liige Madis Rallmann.


Just STA Estonia kutsuski Gulden Leeuwi Tallinna. «Kuna meid huvitab, et koolinoored tuleksid purjetamist õppima, kutsusimegi selle laeva, mis on ideaalne näide, kuidas on võimalik lõpetada üks gümnaasiumiklass mööda merd seilates. Et kõik saaksid aru, et praktiline mereõpe ja sellega paralleelselt tavakool on õppevormina täitsa toimiv lahendus,» selgitas Rallmann.


Laev on pärit Hollandist, aga seda käitlev mittetulundusühing Kanadast. Ka enamik 60 õpilasest on Kanadast, mõni USAst ja mujalt. Kõik õpivad ühtviisi Kanada kooliprogrammi järgi.


Laevas on kapten, vanemabi ja teine abi ning veel üks elukutseline meremees, kes peab ühtlasi koolis õpetajaametit. Praegusel reisil on õpetajaid seitse, aga neid on korraga pardal olnud ka 18.


«Õpilastel on iga päev viis 80-minutilist koolitundi pluss veel üks päevane ja üks öine vahikord. Vahikord kestab kaks tundi,» rääkis Cody Anderson, kelle ametinimetus on shipboard director ehk midagi koolidirektori sarnast.


Õppetöö käib peamiselt suures messis, mis on väljaspool söögiaegu jagatud eesriietega «klassideks» ehk väiksemateks gruppideks. Tegelikult jõudis Gulden Leeuw Tallinna päev varem, kuid jäi ööseks reidile. Põhjus oli lihtne: kord on selline, et merel viibitud päevad on koolipäevad ja sadamas oldud päevad justkui nädalavahetus. Kuna eksamite aeg on käes, seisiski laev reidil ja õppetöö käis täie hooga.


Gulden Leeuw on Tallinnas tänu programmile Class Afloat, mis on tegutsenud viimased 30 aastat. «Tegemist on ainulaadse võimalusega õppida traditsioonilisi õppeaineid ja rakendada neid kohe ka merel, näiteks reaalaineid navigatsioonis ja purjetöös ning geograafiat ja kultuure reisimisel,» selgitas Rallmann. Programmil on osaliselt riiklik rahastus, aga lapsevanematele läheb lapse ujuvasse gümnaasiumisse saatmine maksma umbes sama palju kui mõnda erakooli.

 

VES/Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo