Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

sinimustvalge

Eesti esimene sinimustvalge lipp ERMis.   Foto: ERM

4. juunil tähistati Eesti lipu 135. sünnipäeva, mille puhul avas Eesti Rahva Muuseum eesti püsinäitusel temaatilise eriväljapaneku ning kodulehel postiajaloo virtuaalnäituse. Lipupäeva juubelipidustused ERMis hõlmasid  koguperepäeva ja kontsertaktust.


Lipu juubeli puhul on ERMi püsinäitusel „Kohtumised“ avatud temaatiline eriväljapanek. Interaktiivsel puutelaual on võimalik sirvida ERMi kogudes olevaid rahvusvärvides lippe, mille seas on nii talu-, asutuste, kooride, ESTO ja väliseestlaste kui ka sõjaväeüksuste ja lahingulippe. Samuti leiab andmebaasist Eesti ajaloos olulist rolli mänginud lippe, nagu diplomaat Ernst Jaaksoni ja ÜRO Eesti esinduse lipp.


Vitriinis näeb aga rariteetseid ürikuid ja esemeid, nagu näiteks nõukogude ajal väheste seas Eesti esimese lipu peitmislugu teadnud praost Harald Tammuri äsja leitud isiklikud dokumendid, esemed Eesti Üliõpilaste Seltsi (EÜS) liikmete erakogudest ja ekspertiisakt esimese lipu uuringutest.


Lisaks saab kuulata audiolugusid värskelt valminud kogumikust „Sinimustvalged lood 1“, mille on sisse lugenud ERMi töötajad ja näitleja Andres Mähar. Jutud on valitud 2015. aastal ERMi kirjasaatjate arhiivi saadetute seast ja EÜSi Kirjastuse väljaandel ilmunud raamatust „Sinimustvalged lood“ (2017, koostajad Jaan Sudak ja Sten-Erik Tammemäe).


Audiolugusid saab kuulata ka ERMi kodulehel: www.erm.ee/sinimustvalgedlood.


Lisaks näidatakse samas saalis ka temaatilist filmiprogrammi, kus näeb filmi ajaloolise sini-must-valge lipu väljavõtmisest oma peidupaigast Läänemardi talus aastal 1991 ning arhiivikaadreid nii Eesti lipu ajaloost kui ka juubelitest alates 1930ndatest aastastest kuni lähiajalooni.


ERMi kodulehel on tänasest avatud ka virtuaalnäitus „Sinimustvalge postiajaloos“, mis keskendub lipu värvikolmikule nii Eesti kui ka eksiilfilateelias. Näitusega saab tutvuda siin: www.erm.ee/sinimustvalge-postiajaloos.


Hurda saalis esilinastus ERMi püsinäituse kuraatorite ja üheksa muuseumi, Rahvusarhiivi ning Alllfilmi koostöös valminud film „Selle lipu all“. Seni vähe avaldatud fotomaterjali sisaldavat filmi pakub ERM tulevikus koolidele toetavaks materjaliks Eesti lipu ajaloo õpetamisel.


Kõigil külastajatel oli võimalik teemanäitusel „Rahvas ja riik“ tutvuda Eesti esimese sinimustvalge lipuga ning Tartu Maarja koguduse köstri ja koorijuhi Juhan Kurriku lipukandja sini-valge-musta särbi ja rosettidega, mille õmbles 1890ndatel viiendaks laulupeoks Kurrikule abikaasa Wilhelmine.


Sinimustvalge 135. juubelile pühendatud videoklipp: https://youtu.be/b2ctVrOhWDA

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo