Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

nurmenukkL

Kogu maikuu vältel, ehk nurmenukkude õitsemise ajal oli võimalik osaleda selle imearmsa lille üle-eestilises teadusvaatluses ja koguda teadustööks vajalike andmeid õitsvate nurmenukkude erikaelsuse kohta. Harilik nurmenukk (ladina Primula veris) on erikaelne – see tähendab, et nurmenuku isenditel esineb kahte tüüpi õisi. S-tüübi õies on peale vaadates näha kõrgemal asetsevaid tolmukaid (vasakpoolne foto) ning L-tüübil on kõrgemal näha emakakaela ühe selge täpina (paremal).   Fotod: Riina Kindlam

Olete kuulnud saatest (või suisa jälgite) pealkirjaga "American Idol"? See on meelelahutussari, mis põhineb populaarsel Briti telesaatel "Pop Idol" ja kus otsitakse noori andekaid lauljaid. Saate võitja saab auhinnaks plaadilepingu. Saade on levinud paljudesse riikidesse ja ka Eestisse, kus selle nimi on "Eesti otsib superstaari". Isegi neile, kes seda TV3 saadet ei vaadanud, on selle pealkiri vägagi tuttav ja seetõttu kõlab nii toredalt üleskutse loodushuvilistele minna nurmenuku õitesse piiluma, mis kannab nime "Eesti otsib nurmenukke"!


Eestimaa Looduse Fondi, Tartu Ülikooli ökoloogide ja Teeme Ära talgupäevaliste koostöös töötati välja see põnev kodanikuteaduse projekt koguda teadustööks vajalikke andmeid õitsevate nurmenukkude erikaelsuse kohta.


Aga miks just nurmenukk? "Nurmenukk on mitmetel põhjustel hea mudelliik. Seda kaunist kevadekuulutajat tunnevad paljud ja teda võib kohata üle Eesti, kuigi tõenäolisem on nurmenukuga kohtumine Põhja- ja Lääne-Eestis. Kui me teame, kuidas läheb nurmenukkudel, saame selle põhjal oletada, kuidas läheb ka teistel putukate abil tolmlevatel taimedel. Ühtlasi saame infot maastikumuutuste tagajärgedest taimede kasvukohtadele ja tolmeldajatele," selgitab Tartu Ülikooli ökoloog, Tsipe Aavik.


"Erinevat tüüpi õite sagedust teadlased vabatahtlikke vaatlema kutsuvadki. Lühidalt öeldes on võimalik selle järgi, kui hästi mõlemad õietüübid nurmenuku kogumikes ehk populatsioonides esindatud on, saada aimu nende elujõulisusest ning selle kaudu hinnata ka niidukoosluste jätkusuutlikkust." (novaator.err.ee)

 

Tegime siis nõnda, et lõime minu nutitelefonis lahti võrgulehe www.nurmenukk.ee ja alustasime vaatlust. Kõigepealt sisestasime oma täpse asukoha kaardil ja siis hakkasime õie tüüpe loendama, kükitades õite juurde ja nende sisse piiludes. Ekraani peal olid mõlemad õietüübid ja nende all pluss ning miinus märgid. Vaja oli kokku uurida 100 erineva taime õit. Olime siis niidu peale tütrega kahekesi ja tema hüüdis: "Mitu!" (see tähendas paljude tolmukatega S-tüüp) või "Üks!", mis tähistas ühte emakakaela täpina.

 

Mina samal ajal toksisin sisse oma leide. Tekkis hasart, et milline nö võidab. Kogu aeg juhtis väikse edumaaga L-tüüp ehk long – pikk emakakael ühe täpina õie keskel, aga lõpuks oli meie maakodu tagusel väljal Kirde-Saaremaal leitud-loendatud täpselt 50 kumbagi õietüüpi! Sisestasime veel oma andmed, ka meeskonna nimi ("Kaasiku ELLukad") ja laadisime üles ka fotod vaatluskohast. Paluti märkida linnukesega (checkmark) kasti, juhul kui see on sinu esimene loodusvaatlus.

 

See pani mõtlema. Päris ametlikku teadust arendavat loendamist polnud küll varem teinud – linnuke kasti! Igavesti uhke tunne oli, et nii "väike" ja tavaline asi nagu meie maalapp ja nurmenukk ja me ise olime järsku osa suurest Eestimaa Looduse Fondi ja Tartu Ülikooli projektist. Ei ole üksi ükski taim.


Kirjelduste põhjal võib oletada, et tegu on isas versus emasõitega, kuid nii see siiski ei ole. S-tüübil (short) on emakas madalal õie põhjas isastolmukate all ning L-tüübil on kõrgel näha emakakaela. "Nurmenuku viljastamine on edukas vaid siis, kui õietolm satub ühelt õietüübilt teisele – S-tüüp saab L-tüüpi viljastada ja vastupidi – tüübisiseselt viljastamist reeglina ei toimu. Sellepärast on erinevat tüüpi õitega taimede olemasolu oluline," ütleb ökoloog Aavik.


Viimase mai seisuga oli tehtud 1598 vaatlust, vaadeldud 207 803 õit ja saadetud 3222 pilti. Õite sisse te kaugelt piiluda ei saa, kuid sisestades interneti otsingusse "Eesti otsib nurmenukke" või nurmenukk.ee on võimalik kaasa elad ja imetleda küllaga.

 

Riina Kindlam,
Karja kihelkond

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo