Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

On algamas suvi, millega kaasnevad puhkused ja koolivaheajad, reiside ja väljasõitude kavandamised. Kui järgnev pakub huvi, võtke heaks!

Kuna viimase haldusreformini 2017. aastal teati setodest ja Setomaast mujal Eestis üsna vähe. Nende vald tekkis nii, et Põlvamaa kaks valda (Mikitamäe ja Värska) liideti Võrumaa Meremäe valla ja osa Misso vallaga. Nii loodud Setomaa vald läks Võru maakonda. Selle kontrolljooneäärse valla kui endise Petseri maakonna koostisosade halduslik staatus oli minevikus teistsu-gune. Vallale pandud nimi on hariv, aga sellele annab ka küsimusi esitada. Kui oleks kõlapinda leidnud kunagi pakutud Lääne-Petserimaa nimekuju, oleks õnnestunud lahendada ühe hoobiga mitu valupunkti.


Iga koolilaps, rääkimata seaduskuulekast kodanikust, oleks taibanud, et kui on olemas lääne ilmakaarele viitav vald, siis kusagil peab olema ka idakaare nimega seotud maalapp. Kohe küsimus, miks need ühenimelised alad lahus on? Siit hargneb ajalooraamatut või internetipilve uurides see, et Eesti on lähiminevikus ja koguni topelt 1940. ning siis veel 1944. aastal ja hiljemgi langenud oma idanaabri agressiooni ohvriks. Teisisõnu öeldes tähendab see, et sarnaselt Gruusiale ja Ukrainale on ka meie küljest vägivaldselt ära võetud, okupeeritud ning annekteeritud kontrolljoone taga asuv Ida-Petserimaa ja kolm Narva-tagust valda.

 

Eesti mõõte arvestades on tegu hiiglaslike maaaladega. Need kannatavad võrrelda koguni Euroopa Liidu liikme Luksemburgi Suurhertsogiriigi omaga. Erinevalt grusiinidest ja ukrainlastest ei tihka enamus meie reakodanikest ja poliitikutest sel teemal aga iitsatadagi. Kunagise orjarahva alaväärsuskompleks annab siin end tunda, aga meil on ruumi arenemiseks ja meeleparanduseks. Tulge seda tegema sinna, kuhu teid kutsutakse! Teie reisihuvi saab tuge EV põhiseadusest ja Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni kehtivate rahvusvaheliste lepingute registris asuvast ja tänaseni jõus olevast 1920. aastal Tartus sõlmitud Eesti-Vene rahulepingust. Mis tunne teil endal oleks, kui teie piiriäärne kodumaakond või osa sellest naaberriigile kingitaks? Just sellises olukorras on petserimaalased ja Eesti ingerimaalased ning nende järeltulijad.


Olete oodatud Seto Kuningriigi päeval Petserimaa Suveülikooli telki laupäeval, 3. augustil 2019 algusega kell 12. Teekond kuningriigipäevale Tartust Võrru 70 km, sealt 31 km Obinitsa. Omakorda sealt Võmmorski suunas 3 km kaugusel Obinitsa paisjärvest edasi mäkke ja siis paremale pöörates asub Küllätüvä külas Seto Kuningriigi toimumispaik.


Tegemist on setode ülimalt sisuka kultuuriüritusega, mis kutsub kaasa mõtlema ja petserimaalaste heaks tegutsema. Iga kaasmaalane peaks külastama vähemalt üht kuningriigi päeva, et teada saada, kes on Petserimaa eestlased ehk setod, kelle ajalooline asuala on lõhestatud ajutise kontrolljoonega. Kahjuks ei suuda paljud meist endale selgeks teha, mis on kontrolljoon ja mis on riigipiir?


Seekordse suveülikooli teema on Eesti Vabadussõja sündmused Petserimaal ja selle maakonna osa Eesti riigikaitses. Tuleb juttu ka Petserimaaga seotud Eesti Vabaduse Risti kavaleridest ja soomepoistest. Toimub ka rahakorjandus Värskasse Petserimaa Vabadussamba püstitamise toetamiseks. Telgis on saadaval Petseri maakonna laualipud.

 

Info Osvald Sasko
tel. 56-720-542 ja
Aldo Kals
tel. 56 908 945, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Tartu Rahu Põlistamise Seltsi liikmed ja Petserimaa Suveülikooli korraldajad

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo