Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Lipurivi

Pühapäeval, 28. juulil algas Jönköpingi lähistel eestlaste pesapaigas Metsakodus lastelaager Suvekodu. 70 aastat tagasi Ojamaal alguse saanud ja Gotlandilt 1997. aastast Metsakodusse kolinud suvekodu on teadaolevalt kõige suurema laste arvuga ja tänaseks vanim eestikeelne laste- ja noortelaager väljaspool Eestit.

Suvekodu on 12-päevaseks suvelaagriks sellel aastal 65 lapsele ja 20-liikmelisele personalile.  Vaatamata arvukatele laste- ja noortelaagritele Eestis, on huvi eestikeelse laagri vastu Rootsis aasta-aastalt kasvanud. Suvekodude traditsioon Rootsis, Kanadas ja USA-s on jätkuvalt elujõuline tänu hiljuti Eestist ümberasunute ja paguluses sündinute heale koostööle ja eestlaste oma vabaõhupiirkondade olemasolule.


Suvekodu 65 lapsest 13 tulevad Eestist, 44 last Stockholmi Eesti Koolist ja ülejäänud erinevatest piirkondadest Rootsis. Laste vanusepiir on 8-14. Suvekodu laagripäevi sisustatakse põnevate päeva- ja ööluuremängude, looduses üleelamisoskuse õppimisega, olümpiamängude, käelise tegevuse, ujumise ja kanuudega sõitmisega, kultuurikohvikute, suveteatri, diskode ja paljude muude toredate tegevustega. Laagris hoitakse alal nii väliseesti kultuuripärandit kui ka tutvustatakse uuemaid kultuurisuundi Eestis.


Laagri 20-liikmeline personal koosneb peamiselt rootsieestlastest, kuid appi on kutsutud ka kogenud pedagooge ja praktikante Eestist. Laagri jätkusuutlikkuse tagamiseks on personali kaasatud noori, kes ise on varem laagri lapsed olnud ja kes peavad suvekodu traditsiooni jätkumist oluliseks. Kõige staazikam on laagri perenaine Lija Langerpaur, kes on suvekodu perenaisena töötanud 1989. aastast ja laagri eakaim abiline on 83-aastane Elvi Haapsalust, kes on suvekodu köögis abiks olnud 1991. aastast.


Laupäeval, 3. augustil tähistatakse 70. juubelit avatud ustega. Külla oodatakse kõiki kunagisi kasvandikke ja juhte. Korraldatakse spordivõistlusi ja suur lõkkeõhtu ning kogutakse mälestusi. Kaugelt tulijad saavad telkida.


Esimene suvekodu Rootsis toimus 1946 Saltvikenis Hudiksvalli lähedal. Aasta hiljem korraldas Göteborgi Eesti Selts suvekodu Ucklumis. 1949 alustas suvekodude korraldamist Eesti Laste Abistamisühing (ELA) Gläborgis ja Eesti Komitee Ojamaa Suvekodu Gotlandil. Ainsana Rootsis alles jäänud traditsioonilist Suvekodu korraldab viiendat aastat Stockholmi Eesti Huvikool.


Sirle Sööt
Metsakodu juhataja
Foto: Nora Sööt

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo