Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

12761

Tänavu kevadel leiti Ida-Virumaalt Varja külast terviklikult säilinud vara-viikingiaegne sõlg, seni on Eestist välja tulnud vaid üks sarnane ehe.


Arheoloog Mauri Kiudsoo ütleb uudisteagentuurile BNS, et Varjast leitud pronksist karpsõlg on valatud ühes tükis. Sõlg on säilinud terviklikult, vaid pealispind on saanud kahjustada ning puudu on sõle nõel, mis arvatavasti oli valatud rauast.


Sõle tehniline teostus viitab Kiudsoo sõnul viikingiaja varasemale poolele. Ajastu kunstistiile uurinud Indrek Jetsi hinnangul esindab sõle kaunistamisel kasutatud loomornament nn Broa stiili ning on dateeritav 8. sajandi lõppu või 9. sajandisse.

 

Sarnast sõlge kanti Ojamaa saarel massiliselt, kuid väljaspool saart seda eriti ei kohta.


Sõlg leiti omaaegse soo servalt, kus arvatavasti asus üksiktalu. Kiudsoo sõnul jääb Varja muinasaegse Askaelae kihelkonna kirdeossa ning see Purtse jõe ja tänapäevase Kohtla-Järve linna vahele jääv piirkond Eesti põhjarannikul paistab silma erakordselt rikkaliku leiumaterjali poolest.

 

Piki Eesti põhjarannikut kulges ka  idateeks nimetatud oluline viikingiaegne kaubatee.

 

VES/PM

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo