Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

49356

Välisminister Urmas Reinsalu ÜRO JulgeolekunõukogusFoto: VM

 

Neljapäeval, 9. jaanuaril kõneles välisminister Urmas Reinsalu Julgeolekunõukogu eesistuja Vietnami korraldatud kõrgetasemelisel avatud arutelul, mis tähistas ÜRO ja ÜRO harta 75. aastapäeva.


Oma esimeses sõnavõtus ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmena New Yorgis kutsus välisminister Urmas Reinsalu üles leevendama pingeid Lähis-Idas ja uurima Teherani lennuõnnetuse põhjuseid ning juhtis tähelepanu jätkuvale rahvusvahelise õiguse rikkumisele Ukraina ja Gruusia suunal.


Reinsalu alustas sõnavõttu kaastundeavaldusega eile Teheranis alla kukkunud Ukraina reisilennuki ohvrite lähedastele ja rõhutas vajadust teha iseseisva juurdlusega kindlaks selle tragöödia tagamaad.


Ühtlasi avaldas välisminister muret pingelise olukorra üle Lähis-Idas ning mõistis hukka hiljutised rünnakud USA saatkonnale Bagdadis ja raketirünnakud sõjaväebaasidele Iraagis, kus on ka Eesti väed. Ta kutsus üles osapooli tõsistele läbirääkimistele, et leevendada pingeid ja vältida tuumarelvastumist.


Reinsalu sõnul käituvad inimõigusi järgivad riigid ka rahvusvahelise õiguse kontekstis paremini. „On vajalik, et Julgeolekunõukogu reageerib tõsistele inimõiguste ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumistele. Nii pole seni läinud tragöödiaga Süürias, mille eest on kõige kõrgemat hinda maksnud Süüria inimesed,“ sõnas välisminister Reinsalu. Ta lisas, et Julgeolekunõukogus vetoõigust omavatel riikidel lasub eriline vastutus.


Välisminister märkis, et rahvusvahelise õiguse, sealhulgas ÜRO põhikirja rikkumine leiab kahjuks endiselt aset ka Euroopas. Ta tõi välja, et nii Julgeolekunõukogu kui ka Peaassamblee on Ukraina ja Gruusia territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse rikkumisele ka tähelepanu juhtinud. Oluline on neid teemasid jätkuvalt tähelepanu all hoida.


Arutelu eel kohtus välisminister Vietnami asepeaminister ja välisminister Pham Binh Minhiga. Samuti toimuvad kahepoolsed kohtumised Nicaragua ja Ungari välisministriga. Ees ootavad Julgeolekunõukogu liikmete lõuna ÜRO peasekretär António Guterresega ning kohtumine ÜRO poliitika- ja rahuloome küsimuste asepeasekretär Rosemary DiCarloga.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo