Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

10. veebruari Postimehes ilmus pikk lugu Eesti päritolu kaksikvendadest, kes  tõusid oma 50-aastase karjääri jooksul NASA kosmosetehnoloogia tipparendajateks: noorem vend Arthur Ruitberg ehitas seadmeid Cassini kosmosesondile ja veel tänapäevalgi Marsil tegutsevale kulgurile, insenerina alustanud vanem vend Edward sai kosmoseteleskoobi Hubble programmi asejuhiks.


“Ma arvan, et kui meid kutsuti NASAsse tööle, saime loterii peavõidu. See oli parim asi, mis meiega sel ajal üldse juhtuda oleks saanud, “ ütleb üks vendadest, Ed, artiklis Postimehe ajakirjanikele.

 

Vennad töötasid Annapolise lähedal asuvas NASA Goddardi kosmoselennukeskuses 18. eluaastast kuni pensionile jäämiseni.


Edward ja Arthur Ruitberg sündisid nn vanaeestlaste perre, nende vanaisa Oscar Ruitberg (Rüütberg), 11-lapselise pere noorim, lahkus Pärnust umbes 1905. aastal ja töötas laevadel puusepana.

 

Enne New Yorki paikseks jäämist seikles ta mööda maailmameresid, käis mitu korda Indias ja sattus Mehhikos koguni vangi.


New Yorgis oli Oscar Ruitbergil väike ehitusfirma, kus töötas ka Arthuri ja Edwardi isa. Oscar lõi kaasa ka kohalike eestlaste  ettevõtmistes, muuhulgas oli ta üks eesti spordiklubi asutajatest 1916. aastal.


“Vanaema pidi sel ajal olema juba lapseootel, aga vanaisa käis meestega õues mängimas, “ naerab Ed.


Poiste isa ja vanaisa kasvatasid lapsi eestlaslikus vaimus, lapsest saadik teadsid vennad, et nad on eestlased ja peavad selle üle uhked olema. Eestlastena käitumine tähendas olla tugev, karm ja töökas.


Vennad alustasid NASAs 1960ndatel elektriinseneridena juba ülikooli ajal, õppides mainekas Pratti instituudis New Yorgis. Pärast 1971. aastal kooli lõpetamist asusid nad koos NASAsse täiskohaga tööle ja jäid sinna kuni pensionieani.


Art jäi truuks inenerikutsele, ehitades kosmoseinstrumentide toitesüsteeme. Ed kutsuti 1981. aastal maailma esimese superteleskoobi Hubble väljatöötamise meeskonda. Ed ise ütlesb, et see oli tema elu teine lotovõit.


Artikkel Postimehes: https://bit.ly/31PnehK

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo