Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus korraldab märtsis oma kiriku taastamiseks ülemaailmse Maarjapäeva korjanduse. Kutsun üles kogudusi, asutusi, ettevõtteid ja kõiki eestlasi üle kogu maailma selles osalema.

Eestluse sümbolhoone ja laulupeo häll vajab taastamist. 1842. aastal pühitsetud Tartu Maarja kirikuhoonel oli eestluse ärkamisajal tähtis roll – koguduse liikmete hulka kuulusid suurkujud Miina Härma, Lydia Koidula ja Johann Voldemar Jannsen. Koguduse õpetajatena on näiteks teeninud laulupeo korraldaja ja kirjamees Adalbert Hugo Willigerode ning märtrina surnud Tartumaa Kaitseliidu maleva õpetaja Aksel Erich Vooremaa.


Maarja kirik hävines Teises maailmasõjas 12. juulil 1941. Sõjapurustuste kõrvaldamise järel tehti kirikuhoonest 50 aastaks Tartu Spordi varjupaik. Seda pidasid teiseks koduks Tartu Kalevi korvpallurid. Kogudus sai kirikuhoone tagasi 2009. aastal ning nüüd on see taastamisjärgus.


Märtsikuu vältel on oodatud kogudused, asutused/ettevõtted ja eraisikud üle maailma koguma annetusi Tartu Maarja kiriku torni taastamiseks. Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus vajab torni taastamiseks 1 miljon eurot, ehk 200 000 ehituskivi maksumusega 5 eurot tükk.


Torni püstitamiseks vajaminevast rahast on olemas üle poole. Ka Sinul on võimalus olla kirikuehitaja, tehes torni taastamiseks annetuse. Kõikide annetajate nimed graveeritakse kiriku valmimisel selleks ettenähtud kohta kiriku peasissekäigu juures. Paastumaarjapäev on traditsiooniline Euroopa püha, mida tähistatakse 25. märtsil. Selleks päevaks püütakse vajalik summa kokku saada.


Kogu kiriku taastamise eelarve on ca 5 miljonit eurot. Kirikuhoone välisilme taastatakse endisel kujul, kiriku sisemus on lahendatud kaasaegse projekti järgi, et kirikusse mahutada kogu koguduse tegevus. Taastamisprojekti „Noa“ autorid on KOKO Arhitektid. Taastamistöödega on juba alustatud – kirikuhoonel on uus eesväljak ja peatrepp ning 2019. aastal teostati sisetöid rohkem kui 200 000 euro eest.


Taastame üheskoos Eesti Laulupeo hälli!
 
Riina Solman
Rahvastikuminister

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo