Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti Instituudi korraldatava Eesti nädala raames avati 9. märtsil Debrecenis Eesti Rahva Muuseumi ja Kuzebai Gerdi nimelise Udmurdi Rahvusmuuseumi koostöös valminud näitus „Ajanihe“, mis tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi.

Üleminekurituaalidega tähistatakse noorte vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka. Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvastel üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled Bodja külas. See traditsioon ei katkenud siin isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.


Näitusel on esitatud kahe uurimisrühma etnoloogiliste välitööde materjalid. Visuaal-antropoloogiline eksperiment kõrvutab eri aegu, salvestustehnikaid (filmikaamera aastal 1993 ning digikaamera 2017), mitmeid kombestikuga seotud objekte-esemeid ning uurijate arusaama kultuuri talletamisest pildis ja videos. On märkimisväärne, et objektiivi ette on jäänud kahe põlvkonna kombetalitus – 2017. aasta palvustel osalesid juba 1993. aasta palvetajate lapsed.


Debreceni näituse avamisel rääkis oma elamustest etnograaf Ágnes Kerezsi, kellel on Eestiga oma side. “Noore tudengina tahtsin minna välitöödele soome-ugri rahvaste juurde, kuid Moskvas ei antud mulle luba. 1990. aastal tulin Eestisse konverentsile, kus kurtsin oma muret toonasele ERMi juhile. Ta lahendas probleemi loominguliselt – laenas ühelt tudengilt üliõpilaspileti ning Tiia nime all kiideti mu taotlus heaks,” meenutab etnograaf.

 

Näituse kuraatorid on Nikolai Anisimov, Svetlana Karm, Arp Karm, Eva Toulouze. Projekti toetas Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm ning teostus rahvusvahelise põliskeelte aasta raames.

 

Näitus jääb avatuks 21. märtsini 2020.  

Lisainfo:
Eesti Instituut Ungaris
Falk Miksa u. 22 fe. 2
1055 Budapest, Ungari
+36 1 386 2462
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
http://www.esztorszag.hu

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo