Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Karl Herbert Grabbi

 

Kuidas on tänapäeval võimalik efektiivselt kokku tuua eesti noori Brasiiliast, Rootsist, Kanadast, Ameerika Ühendriikidest, Argentiinast, Itaaliast ja isegi Iisraelist?

 

10422

 

Ülemaailmne Eesti Noortevõrgustik (edaspidi ÜENV, või “Võrgustik”) on uus paljulubav organisatsioon, mis leidis tõhusa lahenduse eespool mainitud küsimusele.

 

 

ÜENV on MTÜ (ingl. k NGO), mis loodi 2019. a oktoobris eesti noorte poolt, kes olid aktiivsed osalejad ja korraldajad eelmisel suvel toimunud ülemaailmsete eesti kultuuripäevade ESTO 2019 noorteprogrammis.

 

ÜENV peaeesmärkideks on esindada ja kaitsta välismaal elava eesti noorsoo õigusi ja huve, toetada ja võimaldada noorte sideme hoidmist Eesti riigiga, suurendada noorte osalust eestluse edendamises ning aidata kaasa kodanikuühiskonna arengule.


Hiljuti korraldas Noortevõrgustik esimest korda Zoomi keskkonna kaudu Noorte Virtuaalpäevad, kus osales üle seitsmekümne viie eesti noore kõikjalt maailmast.

 

Virtuaalpäevade eesmärk oli kokku tuua eesti juurtega noored, et omavahel tutvuda ja jagada mõtteid ja kogemusi eestluse arendamisel — eriti seoses teemadega, millega tegeleb Eesti Vabariigi juhitud ülemaailmse eestluse koostöökomisjon (edaspidi ÜEKK).


Arutelu teemad olid laia haardega ja noorte arukad kommentaarid ulatusid filosoofilistest küsimustest praktiliste soovitusteni.

 

Sisukas, tähendusrikas ja sõbralik debatt aitas luua akadeemilist, kuid ka professionaalset miljööd. Innustatud osalejad jagasid agaralt huvitavaid mõtteid ja ettepanekuid, mis saavad sisendiks üleilmse eestluse programmi.

 

Eesti keele ja kultuuri säilivus välismaal koos hariduse ja töö võimalustega Eestis olid kaks kõige populaarsemat teemat, mille üle arutleti. Lisaks arutlesid noored ettevõtluse, kultuuriseltside koostöö, Eestisse kolimise, rahvusvaheliste suhete ja usulise teenimise teemadel.


Üritusel ilmnes, et ülemaailmsete eesti kogukondade noorte liikmete kogemused ning mõttemaailmad lähtusid erinevatest kodumaa kultuuridest ja ühiskondadest.

 

Selle tõttu osalejad ei nõustunud üksteisega igal teemal, kuid sellest hoolimata tekkis sõbralik arutelu, mis näitas tervislikku demokraatlikku protsessi ja koostööd.

 

Aga siiski osalejatel oli ühiseid kavatsusi, mis motiveerisid nende osalemist: anda oma siiras arvamus ja ettepanekud, et parandada välismaal elavate eesti juurtega noorte ja täiskasvanute platvormi ning muuta platvorm noortepärasemaks ja uuenduslikumaks.

 

Osalejad olid üksmeelel, et Eesti riik on nendele kallis, et noortel on lõpmatu potentsiaal luua helgemat ja koostöist tulevikku ja üheskoos nad on mõjukamad kui üksinda.

 

Võib öelda, et nagu Euroopa Liidus on ka globaalsete eesti noorte juhtiv printsiip in varietate concordia (ühinenud mitmekesisuses).


Edaspidi on ÜENV visioon luua globaalne platvorm, mis kajastab noorte hääli, pakub võimalusi noortel kokku saada (virtuaalselt praegusel hetkel) ja koos töötada Eesti riigiga programmide arendamisel, mis aitaksid välismaal elavaid eesti noori.

 

Virtuaalpäevade edukas toimimine on vaid üks näide sellest, mida kirglikud eestimeelsed aktiivsed noored saavad korraldada rahvusvahelises ulatuses.

 

Võib julgelt öelda, et eesti noored on võtnud südamesse Lennart Meri õilsa proklamatsiooni: “oma riigi eest vastutame kõik koos ja igaüks eraldi.”

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo