Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

50241

Välisminister Urmas Reinsalu.    Välisministeeriumi foto

 

18. augustil arutati Eesti ja Ameerika Ühendriikide eestvedamisel ÜRO Julgeolekunõukogus olukorda Valgevenes ning selle võimalikke mõjusid rahule ja julgeolekule Euroopas.


Eestit esindanud välisminister Urmas Reinsalu väljendas oma sõnavõtus sügavat muret Valgevene võimude ülemäärase jõu kasutamise üle rahumeelsetel meeleavaldustel, mille vallandas valimistulemuste võltsimine.


Reinsalu sõnul on praegu õige aeg Julgeolekunõukogus küsimus tõstatada.

 

„Julgeolekunõukogul on oluline kohustus ennetada vägivaldseid konflikte. Seetõttu on varajase hoiatuse andmine ja teadlikkuse suurendamine meie kohus,“ rõhutas välisminister.


Julgeolekunõukogu on juba varem kinnitanud seost, et inimõiguste ränk rikkumine võib olla varane märk rahvusvahelise kaaluga konflikti tekkimisest.

 

„Rahu säilitamine sõltub sellest, kuidas kohtlevad riigid oma kodanikke. Seda näitab Valgevenes toimuv tragöödia,“ sõnas välisminister.


„Valimistulemused olid võltsitud, sõltumatuid rahvusvahelisi vaatlejaid juures polnud.

 

Oleme näinud mitmel pool maailmas, mis juhtub, kui vabad ja ausad valimised kukuvad läbi ning inimeste õigustatud rahulolematust ei võeta kuulda,“ ütles Reinsalu.


Välisministri sõnul andis tänane arutelu kindla signaali, et jälgime tähelepanelikult Valgevenes toimuvat ja veendume, et ÜRO peasekretär saab vajaliku toetuse, et kasutada ennetava diplomaatia meetmeid seal, kus vaja. Igasugune väline sekkumine Valgevenesse ohustaks rahu ja julgeolekut Valgevenes ja regioonis laiemalt.


Välisminister Reinsalu tegi ettepaneku, et ÜRO esindaja annaks Julgeolekunõukogule vastavalt arengutele regulaarseid ülevaateid olukorrast Valgevenes.


„Eesti jätkab Valgevenes toimuva pingsat jälgimist ning hoiab selle vajadusel jooksvalt erinevatel ja kõige sobivamatel viisidel Julgeolekunõukogu tähelepanu all," rõhutas välisminister Urmas Reinsalu Eesti pühendumust Euroopa julgeolekuga seotud küsimuste tõstatamisele Julgeolekunõukogus.


Eesti valitsus kinnitas 18. augusti pärastlõunal tehtud avalduses, et Eesti toetab Valgevene rahva tahet muutusteks ning Aljaksandr Łukašenka on seoses ulatusliku valimistulemuste võltsimisega kaotanud presidendimandaadi.

 

19. augustil arutasid Valgevene olukorda Euroopa Liidu riikide riigipead ja valitsusjuhid Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheli ettepanekul erakorralisel ülemkogu videokohtumisel.


Euroopa Liit ei tunnusta Valgevene presidendivalimiste tulemusi, ütles Saksa kantsler Angela Merkel 19. augustil pärast kohtumist, lisades, et sealsed valimised polnud vabad ega õiglased.


"Meie jaoks pole kahtlust, et valimistel oli massiliselt reeglite rikkumisi," ütles Merkel Berliinis ajakirjanikele pärast Euroopa Liidu liidrite virtuaalset tippkohtumist, millel käsitleti olukorda Valgevenes.

 

Eesti ingliskeelne sõnavõtt ÜROs on leitav siit: https://un.mfa.ee/statement-by-estonian-minister-of-foreign-affairs-at-un-security-councils-aob-on-belarus/

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo