Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

piiritahis1

Õ ja Ö häälduse piiritähise avamine 30. novembril Kuivastu maanteel Reina küla lähistel Saaremaal. Fotol kõneleb piiritähise eestkõneleja Tartu Ülikooli Eesti geograafia dotsent Taavi Pae. Teda ümbritsevad Orissaare kultuurimaja Viirelinnu lapsed, kes ühislaulude ajal tantsisid tähe ümber tiire.  Foto: Leida Lepik

 

Viimasel novembrikuu hommiku õrnas lumesajus avati Väikese väina tammi Saaremaa poolsesse otsa Õ-hääliku piiritähis. Või Ö-hääliku? Tegelikult mõlema, olenevalt kust poolt piiri sa kiikad.


Piiri tähistamisest hakkas avalikult esimest korda rääkima Reina külast pärit ajakirjandusprofessor Juhan Peegel (1919-2007).

 

Kuivastu maantee äärde Reina küla tähistava sildi alla saigi poolteist aastat tagasi Roheliste rattaretke käigus paigaldatud Õ-Ö hääliku piiri tähistav pruunipõhjaline turismiobjekti märk, millega tähistatakse ka vanu kihelkonnapiire.

 

Maanteeamet käskis need aga tookord eemaldada, mis oli paljude jaoks suur pettumus, kuid andis samas energiat ja jonnakust eesmärgist mitte loobuda.

 

Lõpuks leiti alternatiivne lahendus ning Saaremaa sai ühe omapärase, uhkust tekitava, kiiksuga asja juurde; võiks öelda, et oma märgi – piraka Ö.


Valget värvi, metallist, viie meetri kõrguse ja nelja meetri laiuse, kahte tähte ühes kujutava monumendi autor on vallaarhitekt Mark Grimitliht.

 

Mööduvate autotulede valgusvihus särab piiritähis ka öösel. (Ösel on Saaremaa nimetus nii saksa kui rootsi keeles.)


Kust jookseb ö ja õ piir, ehk kust alates muutub saarlaste jaoks Õ-häälik Ö-häälikuks selgitas välja Theodor Kaljo oma 1928. aastal kaitstud magistritööga.


On kommenteeritud, et monument näeb välja nagu hiiglase kaunis sõrmus, nt Suure Tõllu kaasa Pireti sõrmus ja et Tartu Ülikooli Eesti geograafia dotsent Taavi Pae, kes on olnud peamine piiritähise väljavõidelnu, on seega "Sõrmuse isand". (J. R. R. Tolkieni kuulus fantaasiaromaanide triloogia "Lord of the Rings" on eesti keeles "Sõrmuste isand".)


"Me ikkagi peaksime seda välja mängima sellise tõelise saarlase identiteedi tunnusena.

 

See on ju meie murdekeele rikkus, need sõnad ja intonatsioon.

 

Ja see oleks ka kõigile Eesti murdekeeltele väike meenutusmärk siin," rääkis Taavi Pae ERR uudistele.

 

Ta lisas, et sellest võiks saada maailma esimene rahvustäht. Aga kas ta pidas silmas Ö-d või Õ-d?...


Facebooki leheküljel "Visit Saaremaa" võib näha kogu 18 minutilist Ö-Õ piiritähise avamise videot ning on palju muudkui huvitavat.


Riina Kindlam

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo