Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

16457

Rootsi kuningas Gustav V riiklik visiit Eestisse juunis 1929. Vasakult riigivanem August Rei, Rootsi kuningas Gustav V, välisminister Jaan Lattik.   Foto: Välisministeerium

 

22. märtsil möödus 135 aastat Eesti riigitegelase, välisministri ja saadiku August Rei sünnist.


August Rei oli tuntud mitmekülgse inimesena – ta oli poliitik, riigivanem, välisminister, diplomaat, ajakirjanik ja jurist.


Välisteenistusega on August Rei seotud olnud mitmel eluperioodil: 1932-1933 oli ta Konstantin Pätsi valitsuse välisminister, aastal 1936 määrati välisministri abiks ja 1938 jaanuaris sai temast saadik Moskvas.


Aastast 1940. aastast oli Rei pagulane Rootsis ja Eesti eksiilvalitsuse juht.


Kas teadsite, et:
- sotsialistide esindajana oli August Rei Riigikogu kõikide koosseisude liige ning mitmel korral parlamendi üld-, välis- ja rahanduskomisjoni liige.
- ta oli ainukene sotsiaaldemokraadist riigivanem (aastatel 1928 – 1929).
- August Rei kandideeris 1934. aastal riigivanema valimistel, kuid loobus oma kandidatuurist Konstantin Pätsi kasuks, kuna uskus, et sellisel moel saab ära hoida vabadussõdalaste võimule tuleku.
- August Rei eristub tolleaegsetest riigimeestest ka sellega, et tal õnnestus ühena vähestest juulis 1940 viimasel hetkel Moskvast Rootsi põgeneda, kus ta oli alates 1945. aastast valitsuse vanima liikmena eksiilvalitsuse peaminister Vabariigi Presidendi ülesannetes kuni surmani.
- oma elu lõpuaastatel alustas August Rei ka oma mälestuste kirjapanemist, kuid see töö jäi kahjuks pärast mälestusteraamatu I osa („Mälestusi tormiselt teelt“) ilmumist pooleli, sest 29. märtsil 1963. a tabas teda valitsuse koosolekult koju sõites Stockholmi allmaaraudtee vagunis südamerabandus.
August Rei on maetud Stockholmis Bromma kalmistule. 2006. aastal maeti August Rei ja tema abikaasa Therese Karolina (sünd. Luts) urnid ümber Tallinna Metsakalmistule.


Välisministeerium

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo