Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

 Geeniandmed võimaldasid Eesti teadlastel esmakordselt kindlalt tõestada, et Eestiski liigub ringi hundi ja koera hübriide. Kuus noort hundikarja liiget, kelle jahimehed paar talve tagasi Läänemaal Taeblas küttisid, olid silmaga nähtavalt teistsugused: neli tükki tavalistest huntidest tumedama karvaga ja kaks hoopis kollakarvalised, laikat meenutavad. Äsja ilmunud teadusartiklis andsid Tartu Ülikooli bioloogid geenianalüüsidele tuginedes kinnituse, et tegu on tõepoolest loomadega, kelle üks vanem on koer ja teine hunt. «Enamik hübriide leitaksegi, sest nad näevad välja ebaharilikud,» ütleb Tartu Ülikooli doktorant Maris Hindrikson, kes uurimuse läbi viis. Tema kaasautorlusel ajakirjas PloS One ilmunud teadusartikkel uuris kuue Taebla noorlooma ja lisaks ka kahe Lätis leitud kutsika geene ning andis teadusliku kinnituse sellele, mida loomi vaadates niigi kahtlustada võis – tegu on huntkoertega. Ehkki suure tõenäosusega on sarnaseid loomi Eestis varemgi liikvel olnud, pole nende päritolu tõestamisega enne tegeletud, tõdeb Hindrikson. Seega on tegu esimeste kinnituse leidnud huntkoertega Eestis.   Läti huntkoerad tõid üllatuse Üllatus see siiski ei olnud, sest tingimused olid Läänemaal Hindriksoni sõnul olemas. «Olukord, mis hundipopulatsioonis tol hetkel valitses, oli sobilik, et hübridiseerumine võiks aset leida,» selgitas Hindrikson. «Läänemaal oli jahisurve suur ja asurkond madalseisus,» ütles ta. «Hulkuv koer võib teatud tingimuste kokkulangemisel saada emasele hundile alternatiivseks sigimisvariandiks. Ka Euroopas on kõik teadaolevad hübridiseerimisjuhtumid leidnud aset sarnastes tingimustes, kus hunte on vähe ja hulkuvaid koeri palju.» Kuus Taebla huntkoera kuulusid küll samasse hundikarja, kuid ei olnud tõenäoliselt kõik samast pesakonnast. Läti kutsikate geeniproov pakkus aga suurema üllatuse – kui tavaliselt sünnivad huntkoerad isase koeraga paaritunud emasele hundile, siis Läti hübriidide puhul oli kutsikate emaks koer. Varem pole Euroopas sedapidi hübriide geneetiliselt tõestatud. «See oli üsna ootamatu, sest tavaliselt asjad niipidi ei käi,» märkis Hindrikson. «Loomade käitumuslik taust ei soodusta seda.»   Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo