Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Maailmapanga uus aruanne annab  Eesti maksukoormusele hävitava hinnangu Äsja avaldatud PwC ja Maailmapanga  maksukeskkondade võrdlevat uuringut  Paying Taxes 2012 kommenteeris  Prantsusmaa juhtivaid majandusajakirju Contrepoints (Uuringus võrreldi ettevõtete maksukeskkondi, protsent näitab maksude osa aastakasumist – toim). Uuringust selgub, et Eesti maksukoormus jääb alla vaid Itaaliale, ulatudes 67,3 protsendini. Eesti maksutõus on saavutatud just viimaste aastate jooksul, sest sama uuringu 2010 aasta versioon http://www.pwc.com/ee/et/press/assets/2010/press_release18112010.jhtml näitab maksukoormuseks vaid 49,6 protsenti. Seega teeb tavakodanikule eriti valusaks olukorra see, et maksutõus on toimunud just majanduslanguse perioodil.  Ajakiri toob välja ka selle, et keerukas maksusüsteem ja seal hulgas ka kaudne maksustamine on majandusele negatiivse mõjuga.  Ehk teisisõnu, lihtne maksusüsteem soodustab majandust, mida Eesti  kaudsete maksude ülisuurele osakaalule võrreldes teistega öelda ei saa. Seega on Eesti madal maksukoormus maailmapanga andmetele tuginedes osutunud müüdiks. Kui Eesti madalate palkade juures (võrreldes Euroopaga) suudab valitsus väita, et raha riigi ülalpidamiseks napib, siis see on midagi enamat kui kriis. Ilmselt ei maksa sellise maksukoormuse juures välisinvesteeringutest unistadagi. Hämmastav on see et Eesti kuulub kõrgelt maksustatavate riikide  hulka koos Itaalia, Prantsusmaa, Belgia, Austria ja Rootsiga. Teades aga nende riikide palganumbreid, on selline maksukoormus ka mõistetavam, sest on mida maksustada. Eesti sobiks paremini ühte gruppi Küprose 23%,  Iirimaa 26,4%,  Islandi 33% või Lätiga 36,6%. Kuid ka ülikõrgete palkadega Luxemburgi, Sveitsi ja Inglismaa maksukoormus jääb samasse suurusjärku, mille maksukoormus ei ületa 35%. Prantsusmaa ajakiri avaldab samas siirast muret Prantsuse majanduse tuleviku üle, mille makskoormus ulatub vaid 65,7 protsendini, sest maksud pidavat olema nende palkade juures liiga kõrged.  http://www.contrepoints.org/2012/11/21/105242-seuls-deux-pays-en-europe-taxent-plus-leur-pme-que-la-france.    Maailmapanga ja PwC võrdlev maksukeskkondade uuring: http://www.pwc.fr//assets/files/pdf/2012/11/pwc_paying_taxes_2013.pdf  Pressiteade 2010.a. sama uuringu Paying Taxes kohta: http://www.pwc.com/ee/et/press/assets/2010/press_release18112010.jhtml   

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo