Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

42 hoimupaev

Foto: fennougria.ee

19. oktoobril tähistatakse üle Eesti soome-ugri rahvaste tutvustamiseks mõeldud hõimupäeva, sel aastal möödub 85 aastat esimestest hõimupäevadest, samuti 25 aastat hõimupäeva traditsiooni taastamisest. Alates 2011. aastast on hõimupäev riiklik tähtpäev ja sel päeval heisatakse Eestis riigilipud.

Laupäeval tähistatakse hõimupäeva rahvusvahelise konverentsiga „Soome-ugri rahvaste taasärkamine ja hõimupäevad 25“, mis toimub Eesti Rahvusraamatukogus ning üritusi toimub veel mitmes Eesti eri paigas.
Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Anne-Ly Reimaa sõnul aitab hõimupäeva tähistamine  paremini teadvustada meie rahvuslikku omapära ja kuulumist soome-ugri rahvaste perre, süvendavad austust oma juurte, keele ja kultuuri vastu. „Hõimupäev on soome-ugri rahvaste ja riikide kultuurikoostöö sümboliks“,  märkis Reimaa.
Hõimupäeva tähistatakse Tallinnas, Tartus ja Viljandis ning mitmetes teistes maakonnakeskustes. Soome-ugri rahvaste pärimusmuusika kontserte annavad nii karjala, vepsa, soome, udmurdi, komi, mari, mokša, ungari kui eesti muusikud kõikjal Eestis kuni 1. novembrini. Lisaks näidatakse soome-ugri teemalisi filme kinos Artis, Kinomajas ja ETV2-s. Samuti toimuvad loengud, klubiõhtud ja näitused koolides, raamatukogudes, rahvamajades. Projekti „Soome-ugri maitsed“ raames tutvustakse koolides hõimurahvaste toidukultuuri.
Hõimupäevi on peetud alates 1928. aastast. Helsingis 1931. aastal kogunenud soome-ugri IV kultuurikongressi otsusel peetakse hõimupäeva Eestis, Soomes ja Ungaris iga aasta oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel. Viimastel aastatel on ka Venemaa soome-ugri piirkondades korraldatud sellel ajal soome-ugri teemalisi üritusi. Hõimupäeva tähistamise traditsiooni jätkati taasiseseisvunud Eestis 1988. aastal.
Hõimupäevaga seotud üritused saavad teoks kultuuriministeeriumi, haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programmi, kultuurkapitali, Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti, Soome ja Norra suursaatkonna ning Ungari instituudi toetusel. Hõimupäeva üritusi korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus, lisaks on kaasatud  maakondlikud kultuurikorraldajad, samuti kohalikud omavalitsused, koolid ja raamatukogud.
Hõimupäeva ürituste info asub Fenno-Ugria kodulehel: www.fennougria.ee 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo