Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Siis tulid targad hommikumaalt Jeruusalemma ja ütlesid: "Kus on see sündinud juutide kuningas? Sest me oleme nänud tema tähte hommikumaal ning oleme tulnud teda kummardama." (Matteuse evangeelium 2:2)

    
Jõulud on  pühad, mida pühitsetake täie hooga ja kõige suurejoonelisemalt kõikidest pühadest. Tänavuse jõulukuu esimestel päevadel tuli interneti kaudu teade, et Tallinn on üks parimad jõulureiside sihtkoht kogu maailmas. Väljaanne "Estonia" alapealkirjaga: "World how Estonians see it" esitab suurepäraseid  värvifotosid Tallinna Raekoja platsile üles pandud viiekümnest müügitelgist, mis on kaetud valgete elektrilambikestega kui lainetega.

 

Pildiartikkel kannab pealkirja: "Tallinn one of the world's best Christmas destinations". Kas tõesti?! See on suurepärane uudis, et  Tallinn on üks maailma parimatest kohtadest jõulude pühitsemiseks. Küsisin, et kuidas nii, ja mida Tallinn jõulude puhul külastajale pakub. Lugesin piltide all olevatest tekstidest, et Raekoja platsile üles seatud turg pakub kostitusi ihule ja hingele. Mõttes tekkis küsimus, et mis küll kostitab jõulude ajal meie ihu ja hinge.

 

Kirjad pildi all loetlesid turul pakutud "maitsvaid kostitusi": seapraad, hapukapsad, verivorstid, piparkoogid, martsipan, kohalik mesi, kuum vein ehk glög ja veel jõulukuusk, mille ülesseadmine pärinevat esmakordselt Euroopa ajaloos aastast 1441 Mustpeade gildivendade algatusest, mille ümber tantsiti, aga lõpuks põletati. Need road panevad suu vett jooksma. Aga mida ihaldavad meie hinged jõulude ajal?

 

Tallinna Raekojaplatsi katvad kaupmeeste telgid tuletavad meelde Betlemmas Juudamaal (ja kindlasti ka Jeruusalemas) valitsenud olukorda, kus Jõululaps pidi sündima lammastele mõeldud laudas. Samasugune olukord on valitsenud läbi ajaloo mitmes riigis ja rahvaste keskel. See valitseb ka tänapäeval suurlinnades üle maailma.

 

Mõned eesti kunstnikud on loomise vaimus toonud Jõululapse sündimise meie maale. Nad on kujutanud seda talutare laudas, kus Maarja on sõime ääres eesti rahvariideis. Kuidas kujutame oma  südames ja hinges Jõululapse sündimist? Kuidas näeme maailma jõulude ajal? Kuidas kujutame ennast jõulude pildis? Ka meie keskele on tulnud Jõululaps, Jeesus Õnnistegija. Tema on meie eesti kommete, toitude, laulude, kingituste ja jõuluvanade seas.

 

Tuleme Õnnistegija Jeesuse Kristuse ligi sest Tema on jõulude parim ja püham ihu ja hinge  rõõmustaja ja kinnitaja. Pühakiri, Kristuse kiriku ja ristirahva ajalugu tunnistavad läbi heade ja kurjade aegade, vabaduse ja orjuse ajastute Tema sündimist ka meis inimestes: "Aga kõigile, kes teda vastu võtsid, andis Ta (Kristus) meelevalla saada Jumala lapsiks, kes usuvad tema nimesse." (Johannese evangeelium 1:12)

 

Tallinna Vanalinna jõulude üle kõlavad ka tänavu kirikute kellad, nagu me laulus laulame: “Miks nii hilja jõulukellad meile taevast kõlavad? Täna on ju rõõmupüha, kallim kallimatest see. Sellel ööl ju sündis ilma Jeesus Jõululapsuke. Talle helistame kella, Talle kuulub meie rõõm!”

 

Õnnistaud jõulupühi ja uut Issanda aastat Vaba Eesti Sõna lugejaile ja kogu meie eestlaskonnale Ameerikas ja Eestis.  

 

Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku piiskop kt ja õpetaja

 

Thomas Vaga

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo