Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kelley sundin

Fotol: Kelley Sundin Tallinna Lennujaamas.

 

Detsembri keskpaigas külastas Eestit Minnesotast pärit dirigent ja laulja Kelley Sundin, kes töötas ühe nädala vältel Kuusalu keskkooli õpilaste ning ka kogukonna liikmetega. Projekt kulmineerus advendikontserdiga üle 700 aasta vanuses Kuusalu kirikus, kus Kelley astus üles dirigendi ning solistina.

 

Ettevalmistused selleks projektiks said alguse pea aasta tagasi, mil siinkirjutaja oli Fulbrighti stipendiumi abil Minnesota Ülikooli juures olevas Immigratsiooni Ajaloo Uuringute Keskuses külalisteaduriks.

 

Kelley Sundin oli mõned kuud varem pälvinud Hildegard ja Gustav Musta nimelise stipendiumi, mis ongi mõeldud just nimelt Lakewoodist Minnesotasse toodud eesti arhiivikogude uurimistöö hõlbustamiseks. Juba esimesel kohtumisel oli selge, et Kelley on äärmiselt andekas muusik, tubli uurija ning entusiastlik eesti kultuuri huviline.

 

Tema dirigeerimisel sai Minneapolise ja St. Pauli publik kuulda kõrgetasemeliselt esitatud eesti muusikat. Kevadel Minnesota Ülikoolis toimunud Eesti ajaloo ja arhiivinduse teemalisel sümpoosiumil esines ta oma kavaga ka kogukonna liikmetele ning pälvis südamliku vastuvõtu. Peagi pärast seda kaitses ta magistrikraadi.

 

Kirg eesti muusika vastu Kelleyt aga maha ei jätnud ning nüüd avaneski tal võimalus end taaskord sellel rindel proovile panna.

 

Kuusalu Keskkooli muusikaõpetaja ja koorijuht Taavi Esko suhtus koostöö projekti avatud meelega ning nii saigi Kelley nii laste kui segakooriga harjutamiseks vajalikku prooviaega ja võimaluse traditsioonilisel advendikontserdil dirigeerida ning laulda. Eestis olles võttis Kelley osa ka Baltic Heritage Networki XVI noorte diasporaa uurijate seminarist, mis toimus Estonia teatri vastas asuvas Tallinna Rahvaülikooli õppeköögis.

 

Kanadas sirgunud ning Austraalias gastronoomiat õppinud Kristina Luppi juhtimisel valmistati ühiselt Rootsi eestlaste toidulaual olevaid pühadesööke. Kelley nautis ka Tallinna vanalinna võlusid, käis kammerkoori Head ööd, vend kontserdil, matkas Salmistu metsas ning sai osa nii siinsest argielust kui pidupäevast – nädala sisse mahtusid ka erinevate uute sõprade-tuttavate kodude külastused ning üks sünnipäev.

baltic heritage networkBaltic Heritage Networki üritusel, kus on on vasakult paremale näha Kelley Sundin, Tallinna Ülikooli Akadeemilise raamatukogu väliseesti kirjanduse keskuse vanembibliograaf Eve Siirman, gastronoom Kristina Lupp ja Tartu Ülikooli magistrant Mariann Proose 

 

Reisi peasihiks olnud kontsert ning selle ettevalmistamine kulgesid edukalt. Rahvast pilgeni täis kirikus laulis lastekoor Kelley juhatamisel Mart Siimeri „Sünnib Jeesus Petlemma“, segakoor aga Urmas Sisaski „Heliseb väljadel“. Euroopa esiettekandele tuli Kelley õpetaja Kathy Romey seatud „Dona nobis pacem“.

 

Üle tunni kestnud kontserdi lõpulooks oli A. Adami „Jõuluöö“, kus Kelley astus üles koos kõigi kollektiividega ning laulis koos Eesti Rahvusmeeskoori liikme Ero Eskoga duetti. Südamlik esitus ning Kelley haruldane hääl tekitasid vaimustust ning loo lõppedes olid paljudel publiku liikmetel silmad märjad.

 

Aplodeeriti seistes. Kelleyl on suur soov  eesti muusika uurimise ja esitamisega edasi tegeleda ning tuleval suvel toimuvast Laulupeost osa võtta.

 

Maarja Merivoo-Parro 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo