Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

01 eestlase ujuv auto2Ookeanist päästetud Amphibear Norra laeva Geoholmi pardal.  Foto: amphibear.com

 

Norra laev Geoholm päästis Atlandi ookeanil hätta sattunud eestlase Mait Nilsoni ujuva auto ja tõstis selle  28. detsembril oma pardale. Omavalmistatud amfiibautoga ümber maailma sõita üritanud Nilson pidi 27. detsembril oma sõiduki Atlandi ookeanile hulpima jätma, sest see hakkas lekkima. Nilson ise päästeti.


01 eestlase ujuv auto3

«Kapteni sõnul oli see hoolimata Amphibeari väiksusest raske ülesanne, kuna sõiduk rullus lainetes väga tugevalt,» kirjutas amfiibauto Amphibear juht Mait Nilson oma blogis auto laeva pardale tõstmise operatsioonist.

 

„Amphibeari ookeanilt ülesleidmise tõenäosuseks 24 tundi pärast mahajätmist hindasin 5%,” tunnistas Nilson.

 

Nilsoni juhitud amfiibauto sattus enne pühi tehniliste viperuste tõttu Atlandi ookeanil Roheneeme saarte juures hätta. Ta hakkas Roheneeme saarte pealinnast Praiast Brasiilia poole sõitma 20. detsembril, kuid juba mõni päev hiljem tekkisid amfiibautol tehnilised rikked, millest osa õnnestus parandada.

 

 

 

Mait Nilson.

 

Nilsoni enda ehitatud ujuvsõidukil nimega Amphibear hakkas üks pontoon lekkima, laine oli selle parandamiseks aga liiga kõrge. Nilson palus enda maale tagasi pukseerimiseks abi, ent ei saanud seda.

 

Amfiibautos oli küll ookeanikindel päästepaat, kuid seda õnneks tarvis ei läinud – tänu Eesti ja Senegali merepäästjate koostööle korjas Nilsoni ookeanilt üles Vanuatu lipu all sõitev külmutuslaev Haru. Autost abistajate laeva kraanade jõud paraku üle ei käinud ja Amphibear jäi ookeanile lainete meelevalda.

 

Kokku kolm ööpäeva kestnud ujuvauto päästeoperatsiooni vältel oli Nilson pidevalt ühenduses oma Eestis asuva kahemehelise tugimeeskonnaga, kes kontrollis kõigi mööda sõitvate laevade teekondi, asukohti ja päästevõimet. Helistati ka laevafirmade kontoritesse, ent pühade ajal ei saatnud seda suurem edu. Kuni lõpuks juhtus ime: tänu abilistele sai Nilson kaptenisillalt raadioühenduse möödasõitva Norra laevaga Geoholm, millel oli täpselt vajalik kraana. „Eraldi ime on, et Geoholmi meeskond suutis Amphibeari siiski üles leida ja pardale tõsta ning et see veel terve oli,” ütles ta.

 

«Paratamatult ületab Amphibear nüüd Atlandi ookeani suure laeva turjal ratsutades. Eks see ohutum ja sobivam on, kahjuks mitte algne plaan. Et tolliga probleemid oleksid minu, mitte vastutuleliku Norra firma ja laevakapteni omad, lubasin sõidukile paberitega vastu minna,» kirjutas mees. See aga tähendab, et Amphibear jõuab teisele poole Atlandit seda ületamata. Kui Amphibear on juba praegu kaubalaeva pardal ja peaks Rio de Janeirosse jõudma 6. jaanuaril, siis Nilson alles otsib võimalust soodsalt Brasiiliasse lennata. Sellegipoolest avaldas Nilson lootust, et saab pärast auto parandamist reisi Brasilliast jätkata.

01 eestlase ujuv auto Projekt autoga ümber maailma sõita mõlkus eestlasel Mait Nilsonil peas kogu elu. Ujuvaks ehitatud Toyota Land Cruiser ookeanilainetele siiski vastu ei pidanud ja pidi Atlandi ookeanil loodusjõududele alla vanduma.

 

Eesti esimese amfiibauto reisi saab toetada kodulehel www.amphibear.com, kus saab ka kogu ettevõtmisel silma peal hoida.

 

VES/PM/EPL

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo