Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Urmas Reinsalu

urmas reinsalu

 

Eesti on mures USA sõjalise mõjujõu kahanemise pärast Balti regioonis ja Euroopa riikide soovimatuse pärast täita NATO kaitsekulutuste nõudeid, ütles kaitseminister Urmas Reinsalu Washingtonis Strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringute keskuses peetud kõnes.


Reinsalu kaardistas 7. jaanuaril peetud ettekandes need probleemid, millele Eesti tahab suunata Ameerika Ühendriikide tähelepanu ning mille meie diplomaadid kavatsevad tõstatada eelseisval NATO tippkohtumisel.

 

«Kõige raskem on hoida nõuet 2 protsendi riigieelarve suunamiseks kaitsekulutusteks, kui paljud, eriti meie naabrid, seda kokkulepet ei austa. Seetõttu peame NATO kogunemisel seda taas kinnitama. Sest kui me seda ei nõua, siis ma olen kindel, et see toob endaga kaasa veelgi enam kaitsekulude kärpimisi Euroopas,» ütles Reinsalu.

 

Teiseks on kaitseministri sõnul eluliselt oluline säilitada NATO aktiivsus ja värskendada kokkulepet NATO artiklite, sealhulgas artikkel 5, kehtivuse kohta.

 

«Baltimaad on ainus regioon NATOs, kus strateegiline sõjaline tasakaal ei ole liitlaste kasuks. Seda «meie hea sõbra» Venemaa tõttu,» põhjendas kaitseminister.
Vastumeetmed sellele on tema sõnul pidev ja regulaarne õppuste korraldamine ja kaitsetaktikate planeerimine Balti regioonis.

 

Mitte vähem oluline pole ka see, et NATO saadaks kolmandatele osapooltele selgeid sõnumeid selle kohta, millises positsioonis Baltimaades ollakse.

 

Reinsalu nägi puudusi nii USA kui ka Euroopa riikide praeguses käitumises. Näiteks tuleks tema meelest õiglasemaks muuta USA ja Euroopa riikide rollid NATO kuludekoorma kandmisel.
Samal ajal on murettekitav Ameerika Ühendriikide taandumine Euroopast.

 

«Kuigi ma saan aru rahalistest raskustest, pean ma siiski rõhutama USA kohaloleku tähtsust ja nähtavust Baltimaades ja Euroopas,» leidis Reinsalu.

 

«Maailmas ei ole teist sellist jõudu kui Euroopa, kes sellises mahus panustaks Ameerika Ühendriikide juhitavasse sõjalisse operatsiooni. Samal ajal lahkus viimane USA tank Euroopast märtsis 2013. Ma ei tea, kus see tank praegu on, aga me tunneme temast puudust.»

 

VES/Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo