Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Detsembris käivituv e-residentsus annab välismaalasele ligipääsu Eesti e-lahendustele.


Majandusministeeriumi IT asekantsleri Taavi Kotka veetava e-residentsuse idee vastu tundis juba pärast eelregistreerimise avamist huvi suur hulk inimesi – esimese ööpäevaga kogunes üle 5600 huvilise.


Mäekõrguselt on teistest riikidest üle Ameerika Ühendriigid, mille märkis oma asukohariigiks veidi üle kolmandiku inimestest, kes veebilehel e-estonia.com oma nime üles andsid. Veebis alanud eelregistreerimine ei tähenda veel siiski automaatset e-residendi avaldust, vaid esmajoones juhiste saamist, kui plaan käivitub.


„E-residentsust saavad alates detsembrist taotleda kõik need Euroopa Liidu ja kolmandate riikide kodanikud, kes ei ole Eesti residendid,” ütles politsei- ja piirivalveameti identiteedi ja staatuste büroo juht Margit Ratnik. Peamine kasu e-residentsusest on ettevõtjatel, töötajatel või õppijatel, kel on Eestiga mingi side.


E-residentsuse mõte on, et selle abiga saavad inimesed üle maailma ligipääsu Eesti e-lahendustele. Tegu on ID-kaardi sarnase vahendiga.


Erinevalt Eesti kodanike ja alaliste elanike taskus olevast ID-kaardist ei ole e-residentide omal näiteks fotot, seega ei saa sellega päris maailmas oma isikut tõendada. Küll aga kõlbab see virtuaalmaailmas – Eesti e-teenustesse sisselogimiseks ja digiallkirja andmiseks.


See avab tee Eesti e-lahenduste kasutamiseks. Ilmselgelt ei tähenda enda tuvastamise ja digiallkirja andmise võimalus seda, et välismaalased saaksid Eesti e-valimistel hääle anda või muid õigusi, mille seadused annavad kodanikele või alalistele elanikele. Millele täpselt tulevased e-residendid ligi pääsevad, pole veel paika pandud. „Seda, milliseid teenuseid saavad e-residendid kasutada, otsustab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ja riigikantselei koostöös teenuste pakkujatega,” ütles Ratnik politsei- ja piirivalveametist.


Praegu on näiteks inimesed, kes ei ela Eestis püsivalt, kuid käivad sageli siin ja ajavad oma asju, e-teenustest ära lõigatud. Ent Eesti riigi garanteeritud turvaline ja usaldusväärne digitaalne identiteet aitaks internetis tegutseda ka inimestel, kel otsest seost Eestiga pole, mis seletab ka suurt huvi e-residentsuse vastu.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo