Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Tallinnas süttis ööl vastu 1. maid Nõmme muinsus-kaitse all olnud turuhoone, mis hävis täielikult; päästjatel õnnestus ära hoida tule levik kõrvalhoonetele.
Päästeamet sai teate Nõmme turuhoone põlengu kohta 29. aprilli 2010 hilisõhtul kell 23.36. Kaks minutit hiljem kohale jõudnud päästjatel hoonesse siseneda ei õnnestunud, sest põlesid mõlemad korrused. Päästjad asusid kustutama turuhoone põlengut ning kaitsma lähedusse jäävaid ehitisi. Tule levik peatati kella poole üheks öösel ning lõplikult kustutati hommikuks.
Robert Natuse projekteeritud Nõmme vana turuhoone avati pärast restaureerimist alles mõned kuud tagasi. Turuhoone oli Tallinnas unikaalne, sest see oli ainuke spetsiaalselt projekteeritud ja ehitatud puitkarkassiga turuhoone. Hoone taastati originaaljooniste järgi ning hoonest oli autentne ligikaudu kolmandik välislaudisest ning osa seesmisi puitkonstruktsioone. Taastamine maksis toona ligi 3,5 miljonit krooni.
Linnavalitsus otsustas  Nõmme turuhoone taastada ja ülesehitustöö algab enne jaanipäeva. Enne käesoleva aasta lõppu peab ajalooline hoone olema esialgsel kujul taastatud.
Nõmme linnaosa vanema Rainer Vakra sõnul toetavad seda mõtet nii Nõmme elanikud, teised tallinlased kui ka mujal Eestis elavad inimesed. «Olen saanud ka mõned meilid väliseestlastelt, milles on avaldatud nii moraalset toetust kui ka soovi tulla turuhoonet oma kätega üles ehitama. Rääkimata sellest, et tänaseks on inimesed selleks ligemale 30 000 krooni annetanud,» lausus Vakra 5. mail.
Vakra sõnul on tulekahju tekkimise põhjus praegu veel ebaselge ning võimaliku süütamise teemal pole praegu sobiv spekuleerida. Pigem kalduvat asi sinnapoole, et tegemist ei olnud süütamisega.
Muinsuskaitsjad on seisukohal, et Nõmme turuhoone tuleks samal kujul uuesti üles ehitada, aga nüüd on juba mõttekas kasutada tänapäevaseid tehnoloogiaid ja materjale, et suurendada hoone tulekindlust.
«Ma arvan, et nõmmelaste ootused on ikka päris suured, et turuhoone taastatakse endisel kujul,» märkis Tallinna kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse osakonna peaspetsialist Oliver Orro.
Orro on seisukohal, et turuhoone algpildi säilimist tuleks taotleda vaid välimuses. Kuna maja sisemus on peaaegu täielikult hävinenud, ei ole mõtet nõuda, et ka puitkarkass tuleks täpselt endisel kujul taastada. Konstruktsioonides on võimalik kasutada moodsaid ehitusvõtteid.
Ta lisas, et Nõmme turuhoonega sarnaste sümbolhoonete puhul on nende esialgsel kujul taastamine rahvusvaheliste muinsuskaitse põhimõtetega kooskõlas. Isiklikult ei toeta Orro ideid hakata üles ehitama ammu hävinud hooneid. Seetõttu ei ole näiteks mõistlik taastada barokset Narvat või Tallinna vaekoda.
Nõmme turuhoone oli kindlustatud 6,5 miljonile kroonile. Vakra sõnul võib hoone taastamine maksma minna 4 -5 miljonit krooni.
VES/ERR/PM


Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo