Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive kinnitas, et põlevkivist vedel-kütuste tootmine võiks olla Eesti Nokia ja ütles, et kõige olulisem on, et me ei häbeneks oma sellealast kogemust.

Sandor Liive rääkis ETV saates "Terevisioon", et ta näeb põlevkiviõli tootmisel maailmas väga suurt tulevikku kahel põhjusel.

"Esiteks ei ole võimalik maailma naftatarbimist rahuldada tavapäraste naftavarudega - ilma süvavee naftavarudeta. Ja kui me kuuleme iga päev uudiseid, mis on toimunud Mehhiko lahes, kus on nüüd meeletu keskkonnakatastroof, siis põlevkivist vedelkütuse tootmine, võrreldes süvavee naftavarude väljapumpamisega, tundub väga keskkonnasõbralik," nentis Liive.

Enamik maailma põlevkivivarudest paikneb Liive sõnul kohtades, mis on sisuliselt tühjad. Ta tõi näiteks Ameerika Ühendriikide Utah' ja Colorado osariigi ning Jordaania kõrbe. Võimalik keskkonnamõju on seotud ikkagi peamiselt kaevandamisega. Lisaks on põlevkiviõli Liive hinnangul sügavalt merepõhjast pumbatud naftast majanduslikult odavam.

"Meie edu täna on ikkagi see, et meil on tehnoloogia, mis töötab. Teistel seda ei ole. Või kui on, siis see on keskkonnaaspekti mõttes kehvem," kinnitas Liive. Ta lisas, et põlevkivist vedelkütuste tootmise tehnoloogia edasiarendamiseks teeb Eesti Energia koostööd Soome-Saksa insenerifirmaga Outotec.

"Kui me võtame tööstusvaldkonna, siis minul vähemalt ei tule meelde, et meil oleks Eestis mõni teine tehnoloogiline kogemus, mis oleks nii sügav - ligi saja-aastane kogemus, mida teistel maailmas ei ole. Just nimelt seoses tavapäraste naftavarude, uute leiukoh-tade kallinemise ja suure keskkonnamõjuga on põlevkivist vedelkütuste tootmisel potentsiaali," rääkis Liive.

Maailma suurimad põlevkivivarud on Ameerika Ühendriikides. Liive meenutas, et USA on ka suurim vedelkütuste importija ning arvas, et kui seal hakataks tootma vedelkütust põlevkivist, suudaks USA lahendada suure hulga oma majanduslikest probleemidest.

Tallinnas toimus juba neljas energiafoorum, kus arvamusliidrid mõtisklesid ja arutlesid, milline on meist jääv jälg ja kuidas läbi innovatsiooni oma keskkonnamõjusid vähendada. Energiafoorumilt ootas Liive suure huviga eelkõige ettekandeid sellest, kuhu on tänaseks jõudnud fossiilkütustest loobuda kavatsenud Rootsi, Euroopa arengusuundadest, ja Soome ettekannet keskkonnamõjude vähendamisest Läänemerele.

ERR Uudised

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo