Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

savisaarKaitsepolitsei kahtlustab Keskerakonna esimehest Tallinna linnapead Edgar Savisaart korduvas altkäemaksu võtmises nii endale kui ka Keskerakonnale. Ta peeti kinni ning ülekuulamine toimus tema talus Hundisilmal.

 

Koos Edgar Savisaarega on kahtlustatavaid seitse, keda kahtlustatakse altkäemaksu andmises, vahendamises ja üht kahtlustatakse ka kaasaaitamises nii altkäemaksu võtmisele kui andmisele. Kogu altkäemaks ei olnud riigiprokuratuuri teatel sularahas, vaid ka ülekannetena ja muul moel.


Möödunud aasta 17. juunil alustatud uurimine puudutab nelja kuriteoepisoodi, mis toimusid 2014. ja 2015. aastal. Episoodid puudutavad rendilepingu põhjendamatut pikendamist, ehitusloata ehituse jätkamist, kruntide vahetust ja hankelepinguid.


Kahtlustavate hulgas on ka ehitusettevõtte Rand & Tuulberg omanik Aivar Tuulberg. Teda kahtlustatakse altkäemaksu andmises. Altkäemaksu andmises kahtlustatakse ka ärimehi Hillar Tederit ja Alexander Kofkinit. Samuti on kahtlustatav Kalev Kallo, keda kahtlustatakse nii altkäemaksu andmisele kui võtmisele kaasaaitamises.


Üks kahtlusalustest on ka endine tipp-poliitik Villu Reiljan, keda kahtlustatakse altkäemaksu vahendamises. Väidetavalt kahtlustatakse teda Silikaat Grupi omaniku Vello Kunmani altkäemaksu vahendamises, kuid riigi peaprokurör Lavly Perling seda ei kinnitanud.


Keskerakond kahtlustatav ei ole, kuid altkäemaksuga seoses on kasu saanud Edgar Savisaar ja kolmas isik, kelleks on Keskerakond. Varade üleandmine kolmandatele isikutele toimus suuremas summas kui 1000 eurot, kuid kokku on tegemist mõnesaja tuhande euroga.


Samuti ei ole kahtlustatavad abilinnapead Taavi Aas ja Eha Võrk, kuigi nende töökohtades toimus läbiotsimine. Läbi otsiti ka Edgar Savisaare kodu Hundisilmal ja kõikide kahtlusaluste töökohad. Praeguse seisuga pole alust arvata, et kahtlusaluseid lisandub.


Antud kuriteos võib karistuse maksimummäär olla kuni 10-aastane vangistus, alammäär aga kuni aastane vangistus. Kui tegemist on esmakordse rikkumisega, siis ei pruugita vangistust rakendada.


Tallinna linnapea kohuseid täidab ajutiselt vastavalt linnapea asendamise korrale vanim linnavalitsuse liige abilinnapea Merike Martinson.

 

Süüdistaja tegi suure prohmaka, mis võib anda Savisaarele eelise

 

Riigiprokurör Laura Vaik saatis kaitsjatele ekslikult prokuratuuri töödokumendi.  


Linnapea ametist kõrvaldamise arutelu kohtukutse talle meilile saatnud riigiprokurör Laura Vaik oli näpuvea tõttu lisanud digiallkirjastatuna oma töödokumendi, mis puudutas kahtlustuse sisu ja prokuröri sisulist hinnangut süüasja materjalide kohta.


Edgar Savisaart kaitsev vandeadvokaat Üllar Talviste polnud kade ja jagas delikaatset dokumenti Eesti meediaväljaannetega. 23. septembri lehtedes avaldatud dokumendist selgus, nagu polekski prokuratuuril vettpidavaid tõendeid Savisaarele esitatud süüdistuste kohta.


Riigiprokuratuur avaldas päeva lõpuks pressiteate, milles selgitas, et tegemist on töödokumendiga, milles arutletakse kasutatava retoorika ja õiguslike detailide üle ning “Tegemist ei ole menetlusdokumendiga ning selle ebaeetiline avalikustamine kaitsjate poolt ei mõjuta sisulist menetlust».


Eesti Advokatuuri esimees Sten Luiga sõnade kohaselt ei olnud dokumendi avalikustamine ebaeetiline, sest vastavalt advokatuuriseadusele on advokaadid kohustatud kasutama kliendi huvides kõiki seadusega kooskõlas olevaid vahendeid ja viise.

 

«Antud juhtumi puhul ei ole advokaadid käitunud ei ebaseaduslikult, ebaeetiliselt ega ebaväärikalt. Kui kaalul on inimese vabadus  ja reputatsioon, siis advokaat ei saa võistlevas menetluses lähtuda pelgalt viisakusnormidest,» lisas Luiga.


Riigiprokurör Laura Vaik taotleb Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare ja linnavolikogu keskerakondlasest juhi Kalev Kallo uurimise ajaks ametist kõrvaldamist. Kohus otsustab võimaliku ametist kõrvaldamise lähipäevil.


Edgar Savisaar läks 22. septembril peale ülekuulamist südameprobleemidega haiglasse ning jääb esialgu haiglasse arstide hoole alla.

 

VES/Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo