Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Pealtnäha kadakas mis kadakas. Kuni selgus, et tegemist on igihalja astelhernega, ingliskeeles gorse (ka furze või whin). Astlad ehk tugevad okkad meenutavadki kadakat ja õis Eestist tuttavaid hiirehernest ja nõiahammast.
Eestlasi imestama paneva n-ö kuldse kadaka kohta on Briti saartel iidne väljend: "When Gorse is out of bloom, kissing's out of season" (Kui astelhernes ei õitse, on suudlemine moest läinud). Ühesõnaga risti vastupidiselt kätesaamatule sõnajalaõiele, ei olegi pea aega, kui mingi selle visa põõsa liik silmnähtavalt ei õitse. Aga sarnaselt (olematule?) sõnajalaõiele, on astelhernes viljakuse ja õnne sümbol, särades juba vara kevadel kuldse päiksena vägagi viletsal pinnasel. Seetõttu pistetakse tema oksake ka pruudikimpu.
Lääne-Euroopas kasvav taim on aga mujale viiduna tohutut pahameelt külvanud. Uus-Meremaa, USA lääne-ranniku ja loode Briti Kolumbia paremates kasvutingimustes on astelhernes vohama hakanud ning tegeletakse tema läbimatute tihnikute tõrjega. Põõsad on kergesti süttivad, kuna sisaldavad õli (neid on aastasadu kasutatud küttematerjalina leivaahjudes), kuid taastuvad ja levivad põlengujärgselt.
Üks asi, mida kangekaelne astelhernes ei kannata, on külma. Suur loodusteadlane Carl Linnaeus olevat äärmiselt nördinud, et ei suutnud astelhernest Rootsis kasvatada; isegi kasvuhoonetingimustes mitte. See olevat olnud üks tema lemmik taimedest. Küllap erutus kuulus looduse süstematiseerijagi õitsvast kadakast, mis tõotas põhjamaa loodusesse päikest kallata.
Kaunis sõnajalaõis annab uskumuse kohaselt oma noppijale rikkuse, õnne, kõigi lindude, loomade ja inimeste keele mõistmise võime ja teadmised kõigi maailma asjade kohta. Äkki siis ka kohati liialt palju kulda leviva astelherne piiramise saladuse.
Riina Kindlam

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo