Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eestis toodetud puitmajadest läheb kuni 90 protsenti ekspordiks. Viimasel ajal on nõudlus nende järele kasvanud nii Skandinaavias kui ka mujal Euroopas, aga näiteks Jaapaniski lähevad need hästi müügiks.

«Nii Norra, kuhu Eesti puitmajatootjad müüvad ligi 35 protsenti oma eksporttoodangust, kui ka Soome kinnisvarasektor on elavnenud ja see on suurendanud nõudlust Eesti puitmajade järele,» ütles Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Elari Kivisoo. «Sama tendentsi võib täheldada teistelgi eksporditurgudel.»

Eestis on ligi 200 puitmajade valmistajat, kelle toodangu kogumaht jääb kolme miljardi krooni juurde. 2,5–2,7 miljardi krooni ulatuses sellest läheb eksporti.

Et Eesti puitmajad on Euroopas konkurentsivõimelised, näitab Kivisoo sõnul ka statistika.

Nimelt kinnnitavad arvud, et Eesti on müügitulu alusel Soome, Rootsi ja Saksamaa järel Euroopa neljas puitmajade eksportija. Toodangumahu poolest on aga Eesti Soome järel teisel kohal.

«Lähikuudeks väga detailseid ennustusi teha on küllalt keeruline,» nentis Kivisoo. «Kuid olles optimist, ootaks veel teatavat turgude elavnemist, eriti Prantsusmaal, Suurbritannias ja Saksa-maal.»

Osaühingu Mountain Loghome tarvis toodavad Lõuna-Eestis Võnnus masinpalkmaju tütarettevõtte Ökoehitus 40 töömeest. Tüüpmaja elamispinna suurus on 190 ruutmeetrit ja selles on neli magamistuba. Tellida saab aga ka eriprojekti vastavalt vajadusele.

Ettevõtte juhi Andres Minni sõnul lähevad firma Mountain Loghome palkmajad praegu põhiliselt Norrasse Vrådali suusakuurorti. Viimase kümne aasta jooksul on sinna müüdud umbes 500 apartementi (võrdub üheperemajaga) suurusega 80–120 ruutmeetrit.

Huvitav turg on Jaapan, kuhu on parematel aegadel läinud kuni 30 maja aastas. «Jaapan on väga eripärase arhitektuuriga maa, kus kõik, kaasa arvatud inimesed ja majad, on palju väiksemad,» rääkis Minn.

Palkmaju ostetakse seal nii kodudeks kui ka suvilateks. Vahepeal, kui euro jeeni suhtes väga kõrgele tõusis, pärssis see ka jaapanlaste ostuhuvi, kuid nüüd on endine olukord taastumas ja tellimuste arv kasvab.

Eestis toodetud palkmajade hinnad tõusid puidu ja tööjõu kallinemise tõttu aastatel 2006–2007 viiendiku võrra aastas ja see pärssis mõnevõrra müüki.

Ekspordiks mõeldud puitmajade tootjad elasid rasked ajad kergemini üle kui kodumaisele müügile orienteeritud ettevõtted.

VES/e24.ee

 

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo