Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

20. augustil 2010 avati Tallinnas Jaani kiriku kõrval skulptor Aime Kuulbuschi loodud mälestuskivi Poola “Solidaarsuse” kolmekümnendaks aastapäevaks. Kivi pühitsesid EELK Tallinna Jaani kiriku õpetaja, Tallinna praost Jaan Tammsalu ja Dominikaanlaste kloostri prior isa Artur Modzelewski.

Sõnavõttudega esinesid Tallinna linnapea hr. Edgar Savisaar, Poola Vabariigi suursaadik Eestis hr. Tomasz Chlon, Euroopa Parlamendi saadik hr. Tunne Kelam ja pan Lech Walesa poeg, samuti Europarlamendi saadik hr. Jaroslaw Walesa.

Suurel looduslikul kivil on eesti keeles sõna Solidaarsus, mille kirjapilt jäljendab Solidarnosc´ i üleilma tuntuks saanud logo  ja selle kohal on maakera, millel on märgitud kaks paika, Varssavi ja Tallinn.

Poola suursaadik tuletas meelde oma eesti keeles peetud kõnes: "14. augustil 1980. a. augustil algas Gdański laevatehases streik, kokkulepe sõlmiti 31. augustil. Juba 8. septembril, veel enne ametiühingu registreerimist, kestis „Solidaarsuse“ esimese kongressi töö.

Gdańskist tuli tookord üleskutse: „Gdańskisse, sõltumatu vaba ametiühinguliikumise Solidaarsus“ esi-mesele kongressile kogunenud delegaadid, saadavad tervitusi ning väljendavad oma poolehoidu Albaania, Bulgaaria, Tšehhoslovakkia, Saksa Demokraatliku Vaba-riigi, Rumeenia, Ungari ning kõikidele Nõukogude Liidu rahvastele. Esimese, sõltumatu ametiühinguna meie pärastsõjaaegses ajaloos, tunnetame meie ühiste saatuste sügavat sidet ...“

"11. septembril tuli vastus, ka Eestist: Õnnitleme Teid ja Teie nimel kogu Poola rahvast, kes pani aluse demokraatlikele reformidele, mida nii väga vajab kogu sotsialismileer.“

Suursaadik tsiteeris siin sõnasõnalt Eesti ja Leedu vabadusvõitlejate saadetud tervitustelegrammi pan Lech Walesale ja Poola “Soli-daarsusele”

Kuulnud raadio vahendusel suurest rahvaliikumisest Poolas, tekkis vabadusvõitlejatel Tartus kohe mõte Lech Walesat ja “Solidaar-sust” tervitada. Tervitustelegrammi tekst koostatigi Tartus ja keegi  vabadusvõitlejatest sõitis kohe Leetu allkirju koguma Leedu vabadusvõitlejatelt, kellega olid aastate jooksul välja kujunenud väga head suhted. Telegramm saadeti ametliku postiga Lech Walesale. Kahjuks ei ole teada, kas see kunagi adressaadini jõudis. Samal ajal aga läks kiri Eesti kaudu Stockholmi ja Leedust Münchenisse, kust ta jõudis välismaistesse raadiojaamadesse ja uudis Eesti-Leedu vabadusvõitlejate toetuskirjast Poola Solidaar-susele kõlas korduvalt Vaba Euroopa, Vabaduseraadio, Deutsche Welle, BBC ja võib olla veel mõne välisraadiojaama eetris mitmes keeles.

Neid saateid kuulasid ida pool raudset eesriiet miljonid inimesed. See oligi kirja peamine mõju. Ainuüksi selle toetuskirja pärast kedagi ei arreteeritud, aga Heiki Ahoneni, Lagle Pareki, Arvo Pesti ja Enn Tarto vastastel kohtuprotsessidel Eesti NSV Ülemkohtus 1983 ja 1984, oli "sotsialismileeri õõnestamine" üheks põhisüüdistustest, mis tugineski sellele samale tervitustelegrammile.

“Võime küsida neilt, kes allkirjastasid selle läkituse ning küsida ka teistelt, kes ei jõudnud või ei saanud sellele alla kirjutada: Kas uskusite, et “Solidaarsus“ võidab? Täna on kergem vastata, et jah, olime kindlad. Aga tookord?, küsib  Poola suursaadik  ja lisab: “Kuid siiski sai vabadusidee totalitarismist võitu. See võidab jätkuvalt...

Piret Tarto

Telegramm Lech Walesale

Pan Lech Walesa

Õnnitleme Teid ja Teie näol kogu Poola rahvast, kes pani aluse demokraatlikele reformidele, mida nii väga vajab kogu sotsialismileer.

Ahonen, Heiki

Pesti, Arvo

Boguscis, Vytautas

Protusevicius, Jonas

Cidzikas, Petras

Poškiene-Lukauskaite, Ona

Šakaliene, Genute

Ragaišis, Romas

Gasparov, Boriss

Ratas, Endel

Kalep, Veljo

Sasnauskaite, Leonora

Masiulionis, Algirdas

Subacius, Kestutis

Niitsoo, Viktor

Tarto, Enn

Paperno, Irina

Udam, Erik

Parek, Lagle

Volungevicius, Jonas

 

Lietuva-Eesti

11. sept. 1980. a.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo